Johnson theu rregullat anti-Covid

22:10 12/12/2021

Shpenzime të pajustifikuara edhe për banesën me paratë e shtetit

Boris Johnson është nën akuzat e opinionin publik në Mbretërinë e Bashkuar lidhur me dyshimin se ai dhe disa ministra kane thyer rregullat qeveritare për të kufizuar lëvizjet gjatë sezonit të festave të vitit të kaluar dhe për shpenzime te pajustifikuara në banesë me paratë e buxhetit të shtetit. Gazeta Sunday Mirror publikoi foto nga festimet për Krishtlindje te Johnson dhe dy ministrave te tij kur kjo ishte e ndaluar për shkak të Covid-19.

Fotoja supozohet se është marrë kur Londra ishte nën kufizimet e Covid-19 Dhjetorin e kaluar që parandaluan përzierjen midis familjeve të ndryshme. Sipas rregullave të nivelit 2, njerëzit nuk lejoheshin të shoqëroheshin në ambiente të mbyllura me dikë jashtë shtëpisë së tyre ose flluskë mbështetëse. Rregulli i gjashtë zbatohej për shoqërimin jashtë.

Johnson ishte tashmë nën kritika kur doli një video e një zëdhënëseje duke bërë shaka për një mbledhje të Krishtlindjeve në Downing Street ndërsa praktikonte për konferencat e shtypit. Ajo më vonë dha dorëheqjen për shkak të videos.

“UnĂ« e kuptoj dhe ndaj zemĂ«rimin lart e poshtĂ« nĂ« vend ndaj stafit qĂ« duket se i bĂ«n tĂ« lehta rregullat e bllokimit,” u tha Johnson deputetĂ«ve javĂ«n e kaluar.

“UnĂ« u tĂ«rbova edhe kur e pashĂ« atĂ« klip. KĂ«rkoj falje pa rezerva pĂ«r ofendimin qĂ« ka shkaktuar lart e poshtĂ« vendit dhe kĂ«rkoj falje pĂ«r pĂ«rshtypjen qĂ« tĂ« jep.”

Johnson tha se kishte urdhëruar nëpunësin më të lartë civil të Britanisë, Simon Case, të hetonte dhe tha se kushdo që zbulohej se kishte thyer rregullat do të disiplinohej.

Klan News

TĂ« ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.