Josep Borrell: Afganistani po përjeton një krizë serioze humanitare dhe po pritet një kolaps socio-ekonomik

Afganistani po përballet me një prishje të sistemeve të tij ekonomike dhe sociale që rrezikon të kthehet në një katastrofë humanitare, tha shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian .

Shmangia e skenarit më të keq do të kërkonte që talebanët të respektonin kushtet që do të mundësonin më shumë ndihmë ndërkombëtare, shkroi Josep Borrell në një postim.

“Afganistani po përjeton një krizë serioze humanitare dhe po pritet një kolaps socio-ekonomik, i cili do të ishte i rrezikshëm për afganët, rajonin dhe sigurinë ndërkombëtare,” shkroi Borrell.

Çmimet e ushqimit në vend janë rritur më shumë se 50 për qind që kur talebanët morën pushtetin në gusht, pasi ngrirja e 9 miliardë dollarëve të aseteve të Afganistanit të mbajtura në rezervat e bankave qendrore të huaja dhe tërheqja e të ardhurave të huaja nxitën inflacionin.

Sistemi bankar afgan është kryesisht i paralizuar, me njerëzit që nuk mund të tërheqin para, ndërsa sistemi shëndetësor i vendit – i cili ishte shumë i varur nga ndihma e huaj – është afër kolapsit, tha Borrell.

“Nëse situata vazhdon dhe me afrimin e dimrit, kjo rrezikon të kthehet në një katastrofë humanitare,” shkroi ai, duke shtuar se kjo mund të shkaktojë migrim masiv në shtetet fqinje.

BE-ja prej 27 vendesh ka rritur ndihmën e saj humanitare për Afganistanin që kur talebanët morën pushtetin, por ndaloi ndihmën e saj për zhvillim, një veprim i ndërmarrë edhe nga vendet e tjera dhe Banka Botërore.

Përgjigja e BE ndaj krizës do të varet nga sjellja e autoriteteve të reja afgane, tha Borrell, dhe çdo rifillim i marrëdhënieve do të kërkojë pajtueshmëri me kushtet, përfshirë të drejtat e njeriut.

“Kjo kërkon mbi të gjitha që talebanët të ndërmarrin hapat që do t’i mundësojnë bashkësisë ndërkombëtare të ndihmojë popullin afgan”, tha ai.

Raportet e përhapura për abuzimet e të drejtave të njeriut dhe përjashtimi i vajzave nga shkollat ​​kanë ndikuar në optimizmin se qasja e talebanëve ka ndryshuar që kur ai drejtoi për herë të parë Afganistanin midis 1996 dhe 2001.

Borrell u takua me zyrtarët e Katarit javën e kaluar në kryeqytetin e Katarit Doha, ku talebanët kanë një përfaqësim.

Ai tha se kontaktet e Katarit me talebanët kishin për qëllim zbutjen e sjelljes së tyre dhe i bëri thirrje Dohas që të përdorë kontaktet e saj me ta për të siguruar që “skenari më i keq” për Afganistanin të shmanget.

2021 10 03t083316z 809604920 Rc242q9dqclx Rtrmadp 3 Afghanistan Conflict

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *