Josep Borrell takohet me ministren Olta Xhaçka: Shqipëria krah BE-së që nga dita e parë e pushtimit të Ukrainës! Rol në mbrojtjen e rendit ndërkombëtar


Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian Josep Borrel është takuar me ministren për Europën dhe Punët e Jashtme në Shqipëri Olta Xhaçka.

Capture

Borrell ka ndarë foto nga takimi me ministren Xhaçka duke vlerësuar rolin e Shqipërisë gjatë luftës në Ukrainë.

Ai këto hapa shërbejnë në mbrojtjen e rendit ndërkombëtar në përputhje edhe me rolin e Shqipërisë si anëtare e KS në OKB.

“Falenderova Olta Xhaçken për vazhdimin e harmonizimit të Shqipërisë me politikën e përbashkët të Jashtme mes Shqipërisë dhe BE-së.

Shqipëria ka ndërmarrë veprime që nga dita e parë e pushtimir rus në Ukrainë duke mbrojtur rendin ndërkombëtar si anëtare e Këshillit të Sigurimit në Kombet e Bashkuara”, shkruan ai.

Vijon…

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.