“Ju bëra dado kur ishte me Covid”, rrëfimi i rrallë i ish-këshilltares së Boris Johnson: I masja temperaturën, i pëlqeu dhe vazhdoi shtirej si i sëmurë

Në një kohë që dita zyrtare e largimit të Boris Johnson pas dorëheqjes nga posti i Kryeministrit po afrohet gjithnjë e më shumë, këshilltarët e tij kanë nisur të rrëfejnë në media episode (shpeshherë humoristike) nga raporti i tyre me ish-kreun e Downing Street.

Sipas Cleo Watson, të punoje për BoJo herë pas here i ngjasonte më shumë rolit të “dados” së tij, sesa një operacioni serioz politik.

Zëvendës shefja e shtabit të Downing Street nga viti 2019-20 i rrëfeu të gjitha për kohën e saj të stuhishme në zemrën e qeverisë britanike, gjatë një interviste për edicionin e fundit të revistës shoqërore “Tatler”.

Duke folur për periudhën kur Boris u prek nga Covid19, ajo tha: “Roli im në Nr.10 tingëllon i mrekullueshëm, por shumë herë isha shumë pranë të qenit dadoja e Borisit”.

“Në fillimin e pandemisë, testimi ishte i kufizuar, kështu që, si gjithë të tjerët, kryeministrit i bëja rregullisht matjen e temperaturës për të kontrolluar simptomat. Kjo në përgjithësi është bërë nga unë, duke u ngritur mbi të (me ose pa taka – në përgjithësi e pashë të dobishme të isha fizikisht në rolin e dados), njërën dorë në ijë dhe tjetra duke i vendosur termometrin oral”, zbuloi ajo.

Watson, e mbiquajtur “Gazella” sepse shfaqej gjithmonë në mënyrë të përsosur pranë shefit të saj të çuditshëm Dominic Cummings, përshkroi gjithashtu përpjekjet e ekipit nr.10 për të “stërvitur” kryeministren kur izolohej.

1659099332 108 Puppy Gate Had To Be Made To Stop Boris Johnson

Ajo thotë se kryeministri do të vazhdonte të endej nga zyra e tij ku ishte në karantinë për të kontrolluar stafin tjetër. Watson tha se “kjo kërkonte vendosjen e karrigeve si barriera në hyrje të derës”.

“Ai nuk mund të rezistonte së shkeluri pragun në dhomën tonë ngjitur për të parë mbi supe se çfarë po punonin njerëzit (pa ndryshim në një palë syze leximi të dikujt tjetër që i kishte gjetur diku në ndërtesë)”, rrëfeu ish-këshilltarja.

Watson, e cila u shkarkua përfundimisht menjëherë pasi Cummings u largua në dhjetor 2020 pasi humbi një luftë për pushtet me Carrie Johnson, tha gjithashtu se Johnson si duket e pëlqeu rolin e saj si “dado” dhe nuk humbte asnjë mundësi për t’u shtirur sikur ishte i sëmurë.

“Ai gjunjëzohej në sedilje, bërrylat e tij i mbështeste sipër, si një retriever i madh i padisiplinuar i artë, që ulërinte për vëmendje. Është sërish ajo kohë, kryeministër! Unë do të thosha se çdo herë, duke mos dashur të humbiste një mundësi të mirë, ai me përkushtim shtirej si i sëmurë duke u përkulur”, zbuloi ajo.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts