Ka fituar gjithçka me Real Madridin, mesfushori: Kam idhull Mesin, ai dhe Ronaldo transformuan futbollin
Kur mbĂ«rriti te Reali vite mĂ« parĂ«, ishin tĂ« shumtĂ« ata qĂ« e shihnin me mĂ«dyshje brazilianin Kasemiro, por tani nĂ« tĂ« tridhjetat e tij, ai Ă«shtĂ« njĂ« nga kolonat e “Los Blancos”. Ançeloti sikurse trajnerĂ«t e tjerĂ« tĂ« Realit para tij e ka njĂ« pikĂ« referimi brazilianin.

kasemiro

Jo më kot ai është një nga lojtarët më të aktivizuar me fanellën e Realit në këtë sezon. Ai mungoi në takimin e fundit në La Liga kundër Granadës si pasojë e problemeve gastrointestinale, por pritet të jetë rregullisht në fushë ndaj Vijarealit në fundjavë.

Braziliani ka dhĂ«nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r revistĂ«n “Panenka” ku ka analizuar stilin e tij tĂ« lojĂ«s, aktualitetin te Reali, Lionel Mesin dhe shumĂ« tĂ« tjera.

NGA SULMUES NË MESFUSHOR – â€œĂ‹ndĂ«rroja tĂ« bĂ«hesha sulmues si Ronaldo, Romario, Bebeto, por nuk ishte njĂ« fiksim. Fiksimi im ishte tĂ« luaja futboll, isha i çmendur pas topit. Mjaftonte tĂ« luaja, paçka nĂ«se luaja portier, mbrojtĂ«s, mesfushor apo sulmues.

E kisha tĂ« lehtĂ« tĂ« ndĂ«rroja pozicion, nuk kisha asnjĂ« preferencĂ«. Ndaj, nuk e pata aspak problem tĂ« ndĂ«rroja pozicion nga sulmues nĂ« mesfushor. NjĂ« nga cilĂ«sitĂ« e mia Ă«shtĂ« pĂ«rshtatja e shpejtĂ« nĂ« çdo rol”.

ASHPËRSIA – â€œNuk mĂ« shqetĂ«son fakti qĂ« mĂ« thonĂ« se jam i ashpĂ«r. E kundĂ«rta Ă«shtĂ« e vĂ«rtetĂ«, mĂ« pĂ«lqen loja e fortĂ«. Shifrat mĂ« japin tĂ« drejtĂ«, sepse jam ndĂ«shkuar vetĂ«m dy herĂ« me karton tĂ« kuq.

Pastaj roli i njĂ« mesfushori me tipare mbrojtĂ«se ky Ă«shtĂ«, tĂ« prishĂ«sh lojĂ«n e kundĂ«rshtarit e pĂ«r ta bĂ«rĂ« kĂ«tĂ« ndonjĂ«herĂ« duhet tĂ« jesh i ashpĂ«r, por kurrĂ« nuk futem me idenĂ« pĂ«r tĂ« dĂ«mtuar rivalin. Do tĂ« vazhdoj tĂ« bĂ«j faulle pa fund, por pa shkelur asnjĂ«herĂ« parimet e mia”.

KROS E MODRIÇ – â€œLidhja, mĂ«nyra se si kuptohemi nĂ« fushĂ« mes nesh Ă«shtĂ« diçka unike, Ă«shtĂ« diçka qĂ« nuk mund tĂ« mĂ«sohet. Gjithçka vjen natyrshĂ«m. Ata janĂ« lojtarĂ« tĂ« shkĂ«lqyer. Me ta nuk ka nevojĂ« tĂ« flas nĂ« fushĂ«, mjafton njĂ« shikim dhe e kuptojmĂ« se çfarĂ« duhet tĂ« bĂ«jmĂ«. Pastaj miqĂ«sia jonĂ« Ă«shtĂ« e shkĂ«lqyer edhe jashtĂ« fushe. TĂ« gjitha kĂ«to ndikojnĂ«. Jemi miq dhe argĂ«tohemi sĂ« bashku nĂ« fushĂ«â€.

CHAMPIONS TË FITUAR – â€œKur je i angazhuar nĂ« fushĂ« me pĂ«rditshmĂ«rinĂ« tĂ«nde, nuk e kupton madhĂ«shtinĂ« e trofeve tĂ« fituar, sepse mendon vetĂ«m tĂ« vijosh tĂ« luash, tĂ« fitosh e tĂ« festosh. Vjen njĂ« moment kur nuk e kupton mĂ« rĂ«ndĂ«sinĂ«, por tani nĂ«se e kthej kokĂ«n pas e kuptoj se kemi bĂ«rĂ« gjĂ«ra madhĂ«shtore, kemi bĂ«rĂ« histori”.

REALI I CR7 APO REALI I ZIDANIT – â€œUnĂ« po them, Reali i tre titujve radhazi nĂ« Champions. MbĂ«rritja e Zidanit ishte diçka e rĂ«ndĂ«sishme, por do tĂ« ofendoja shumĂ« tĂ« tjerĂ« nĂ«se do ta lidhim historinĂ« tonĂ« vetĂ«m me njĂ« individ”.

IDHULLI MESI – â€œMesi Ă«shtĂ« njĂ« idhull pĂ«r mua. Largimi i tij ishte njĂ« humbje pĂ«r tĂ« gjithĂ«. Edhe sot qĂ« kanĂ« kaluar disa muaj qĂ« nga largimi i tij, ai ndihet. TĂ« gjithĂ« e dimĂ« se çfarĂ« pĂ«rfaqĂ«sonte ai jo vetĂ«m pĂ«r BarcelonĂ«n. NĂ«se e dashuron futbollin, simboli i tij Ă«shtĂ« Mesi.

Nëse e dashuron futbollin, dashuron dhe Mesin. Largimi i tij ka krijuar një gropë te Barcelona dhe kjo duket qartë. Kjo e bën atë një ikonë të këtij klubi.

PĂ«r fat, do tĂ« pĂ«rballemi sĂ«rish me tĂ«, do tĂ« vijĂ« nĂ« ‘Bernabeu’, ndaj duhet tĂ« jemi tĂ« pĂ«rgatitur. PĂ«r mua Ă«shtĂ« e pamundur ta ndal i vetĂ«m, ndaj shokĂ«t duhet tĂ« mĂ« ndihmojnĂ«. KundĂ«r PSG-sĂ« do tĂ« shohim njĂ« ndeshje tĂ« madhe”.

E ARDHMJA SI  TRAJNER – â€œĂ‡udia Ă«shtĂ« se tĂ« gjithĂ« miqtĂ« e mi, e jo vetĂ«m te Reali, mĂ« thonĂ« se do tĂ« bĂ«hem trajner. Ndoshta pĂ«r mĂ«nyrĂ«n se si komunikoj, pĂ«r staturĂ«n time si njĂ« tip hijerĂ«ndĂ«. Por, personalisht nuk e kam menduar njĂ« gjĂ« tĂ« tillĂ«â€.

MESI DHE RONALDO – â€œĂ‹shtĂ« normale qĂ« largimi i tyre ka krijuar problematika, fillimisht te ne largimi i Ronaldos dhe tani i Mesit te Barcelona. Mesi dhe Ronaldo janĂ« dy lojtarĂ« qĂ« transformuan futbollin. Para tyre sulmuesit shĂ«nonin 20-25 gola nĂ« sezon, ndĂ«rsa ata arritĂ«n 50-60 gola nĂ« sezon, ndryshuan futbollin.”.

PĂ«rgatiti: LEDJO SEFERKOLLI

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.