“Ka nevojë dëshpërimisht për ndihmë”, BE miraton një hua prej 1 miliard euro për Ukrainën

ka nevoje deshperimisht per ndihme be miraton nje hua prej 1 miliard euro per ukrainen
ka nevoje deshperimisht per ndihme be miraton nje hua prej 1 miliard euro per ukrainen

BE miraton një hua prej 1 miliard eurosh për Ukrainën. Kjo lëvizje vjen pas një takimi të ministrave të Ekonomisë dhe Financave të BE-së në Bruksel. “BE po rrit mbështetjen e saj financiare për Kievin.

Ministrat sapo kanë miratuar një kredi prej 1 miliard eurosh”, shkroi në Twitter nënpresidenti i Komisionit Evropian Valdis Dombrovskis.

“Është pjesë e paketës së re të jashtëzakonshme të ndihmës makro-financiare. Ukraina është një ekonomi në luftë. Ajo ka nevojë dëshpërimisht për financim afatshkurtër. BE është atje për të ndihmuar”, tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts