“Ka njohje me anëtarët e bordit të koncesionit”, çështja ‘Butrinti’, Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore: Të përjashtohet gjyqtari Gent Ibrahimi

ka njohje me anetaret e bordit te koncesionit ceshtja butrinti forumi per mbrojtjen e trashegimise kulturore te perjashtohet gjyqtari gent ibrahimi
ka njohje me anetaret e bordit te koncesionit ceshtja butrinti forumi per mbrojtjen e trashegimise kulturore te perjashtohet gjyqtari gent ibrahimi

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore në një postim të bërë në Facebook, shprehet se çështja “Butrinti” vazhdon në Gjykatën Kushtetuese.

Sipas kësaj faqeje, së fundmi kërkuesit, deputetë të Kuvendit të përfaqësuar nga deputetja Ina Zhupa, kanë kërkuar përjashtimin e gjyqtarit z. Gent Ibrahimi, sepse është siguruar informacion që ky gjyqtar ka njohje a marrëdhënie miqësore me dy bashkëdrejtorët e Fondacionit (AADF) anëtarë të Bordit të FMB-së, që po merr me koncension Butrintin.

“Për kërkuesit, gjyqtari Ibrahimi, ndodhet ligjërisht në situatë të papajtueshmërisë për gjykimin e kësaj çështje, për shkak të lidhjeve me anëtarët e Bordit Drejtues të FMB-së, pjesëmarrës në gjykimin kushtetues. Gjyqtari sipas nenit 36-37 të ligjit nr. 8577/2000, duhet të kishte dhënë dorëheqjen, pasi vihet në dyshim paanshmëria e tij në këtë proces.

Ja shikoni këtë foto. Në këto kushte a duhet të vazhdonte gjyqtari Gent Ibrahimi të ishte pjesë e trupës gjyqësore, ku objektiviteti dhe panashmëria të paktën dhe dukshmërisht duket e cënuar?”, thuhet në këtë reagim.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts