Ka shkuar në 13 numri i të vdekurve nga përmbytjet në Kolumbinë veriperëndimore

Numri i minatorëve të vrarë nga përmbytjet në Kolumbinë veriperëndimore në fillim të kësaj jave është rritur në 13, thanë zyrtarët lokalë.

Shirat e dendur shkaktuan vërshimin e një lumi, duke përmbytur një kamp minierash në një pjesë rurale të Abriaqui, një qytet në departamentin kolumbian të Antioquia.

“Numri i vdekjeve nga përmbytjet e rrëmbyeshme është rritur në 13,” shkroi në Twitter Departamenti Administrativ lokal i Menaxhimit të Rrezikut, duke cituar një raport nga Posta e Komandës së Unifikuar, e cila u instalua në Abriaqui pas përmbytjes për të ndihmuar përpjekjet për lehtësimin dhe rimëkëmbjen.

Njësitë operative po vazhdojnë kërkimin dhe shpëtimin e një personi të zhdukur”, tha agjencia.

Guvernatori i Antioquia, Anibal Gaviria, fluturoi mbi zonën e fatkeqësisë me helikopter për të koordinuar punën e shpëtimit dhe paralajmëroi banorët atje për potencialin për më shumë përmbytje për shkak të sezonit të shirave.

Përmbytja e së mërkurës ndodhi papritur dhe minatorët në një kamp që i përkiste minierës së arit El Porvenir nuk patën kohë të evakuoheshin në një zonë më të lartë, thanë raportet e lajmeve.

Anëtarët e Departamentit të Zjarrfikësve, Mbrojtjes Civile, Kryqit të Kuq, Ushtrisë, Policisë Kombëtare dhe Shpëtimit të Minierave kanë punuar për të shpëtuar të mbijetuarit dhe për të gjetur trupat, thuhet në raportet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *