“Ka ulur fertilitetin mashkullor”/ Studimi: Ndotja e ajrit mund të ndikojë në cilësinë e spermës, rritet edhe numri i shtatzënive përmes teknologjisë

Ndotja e ajrit mund të ndikojë në cilësinë e spermës sipas një studimi të ri që ka analizuar spermën e mbi 30,000 burrave në Kinë.

Ky hulumtim i publikuar sot në revistën JAMA Networks , sugjeron gjithashtu se sa më e vogël të jetë madhësia e grimcave ndotëse në ajër, aq më e madhe është lidhja me cilësinë e dobët të spermës.

Studiuesit besojnë se këto gjetje nxjerrin në pah edhe një arsye tjetër për nevojën për të reduktuar ekspozimin ndaj ndotjes së ajrit tek meshkujt në moshën e tyre riprodhuese. Studiuesit kanë kohë që po përpiqen të përcaktojnë nëse ka një lidhje midis ndotjes së ajrit dhe cilësisë së spermës, por është e paqartë nëse e para ka efekte të pafavorshme shëndetësore në fertilitetin mashkullor, sepse rezultatet nga studimet janë shpesh të paqëndrueshme mes tyre dhe të ndërlikuara për t’u vënë në perspektivë . Duket se ka arsye për të besuar se ndotja mund të ndikojë negativisht në lindshmërinë në përgjithësi për të gjithë popullsinë.

Studiuesit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Tongji në Shangai shikuan të dhënat e të dhënave nga gjithsej 33,876 burra nga 340 qytete kineze, mesatarisht 34 vjeç, me një shkallë të ndryshme ekspozimi ndaj ndotjes së ajrit mes tyre, dhe gratë e të cilëve mbetën shtatzënë përmes ndihmës teknologjia e riprodhimit me spermën e tyre midis janarit 2013 dhe dhjetorit 2019.

Më pas ata kërkuan modele midis cilësisë së spermës në lidhje me faktin nëse pjesëmarrësit ishin ekspozuar ndaj sasive të grimcave më të vogla në diametër se 2,5 mikrometra, midis 2,5 dhe 10 mikrometra dhe 10 mikrometra, në momente të ndryshme kyçe të 90 ditëve para vizitës së tyre. në spital për ejakulim të spermës. Për të përcaktuar cilësinë e spermës, studiuesit u përqendruan në faktorë të tillë si numri i spermës, përqendrimi dhe lëvizshmëria e spermës.

Megjithëse studiuesit nuk mund të gjenin një lidhje të rëndësishme midis ndotjes së ajrit dhe cilësisë së spermës për sa i përket numrit ose përqendrimit të spermës ata zbuluan se sa më shumë një pjesëmarrës të ekspozohej ndaj grimcave më të vogla, aq më i ulët ishte lëvizshmëria progresive dhe totale e spermës.

Të dhënat tregojnë se efektet e ndotjes janë më të theksuara kur ekspozimi ndodh gjatë pjesës fillestare të 90 ditëve të krijimit të spermës – ajo e quajtur spermatogjenezë – sesa në dy fazat e tjera. Kjo, nga ana tjetër, mund të nënkuptojë se grimcat ndikojnë në spermën në një nivel gjenetik, sipas studiuesve, por këto janë vetëm spekulime, dhe ka më shumë kërkime për t’u bërë në këtë fushë.

Megjithëse të dhënat sugjerojnë se ndotja mund të ketë një efekt negativ në lëvizshmërinë e spermës, ende nuk ka informacion të mjaftueshëm për të konkluduar nëse kjo mund të ketë një efekt të rëndësishëm klinik në përgjithësi dhe të rezultojë në uljen e përgjithshme të aftësisë së burrave në zonat me ndotje të lartë. të bëhen baballarë. Më shumë kërkime në terren mund të ndihmojnë në përgjigjen e kësaj pyetjeje me më shumë siguri në të ardhmen.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *