Kabuli nën ‘pushtetin’ e talebanëve, marrin edhe kontrollin e Pallatit Presidencal të Afganistanit

AFGANISTAN

Talebanët nuk ndalen dhe tashmë Kabuli mund të konsiderohet i pushtuar prej tyre. Forcat qeveritare duket se nuk po angazhohen më për të mbrojtur kryeqytetin e Afganistanit pasi vetë Presidenti braktisi vendin e tij.

Nga ana tjetër, talebanët tashmë kanë marrë nën kontroll edhe Pallatin Presidencial. Delikate situata ngelet në aeroport ku ka stafe diplomatike që duhet të evakuohen.

Ndërkombëtarët deri tani vetëm kanë vëzhguar, por në rast të cënimit të diplomatëve të tyre atëhere mund të ketë reagime.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.