Kalb lëkurën e përdoruesve/ Rritje alarmante e vdekjeve nga “droga zombie” në SHBA, Shtëpia e Bardhë zbulon planin e veprimit

Shifrat e reja tregojnë një rritje tronditëse të vdekjeve në rrugët amerikane të lidhura me një drogë që kalb lëkurën e atyre që e përdorin atë.

Xylazine, e quajtur shpesh si Tranq ose droga zombie, është përhapur në të gjithë Amerikën me një shpejtësi kaq alarmante saqë Shtëpia e Bardhë tani ka publikuar një plan të ri veprimi me gjashtë pika për të trajtuar krizën.

Droga, një qetësues për kafshët, gjithnjë e më shumë po përzihet ose “pritet” nga tregtarët e drogës në furnizime me fentanil, i cili tashmë po vret mbi 100,000 amerikanë çdo vit.

Sipas të dhënave më të fundit nga 20 shtete amerikane dhe Distrikti i Kolumbisë, përqindja mujore e vdekjeve të lidhura me fentanilin, ku u zbulua ksilazina është rritur nga 2.9% në 10.9% – një rritje prej 276%.

Duke zbuluar shifrat e reja dhe duke shpallur planin e veprimit, Dr Raul Gupta, drejtori i politikës kombëtare të kontrollit të drogës në Shtëpinë e Bardhë, tha: “Kjo administratë njeh kërcënimin e rëndë që fentanili i kombinuar me ksilazinën paraqet për kombin tonë”.

Skynews Tranq Philadelphia 6119525
Skynews Tranq Philadelphia 6119525

Shifrat e fundit janë të zymta, tronditëse dhe sugjerojnë se qetësuesi i kafshëve që kalb lëkurën tani është vendosur fort në tregun e drogës në Amerikë.

Në 12 muajt që përfunduan në janar, 109,000 amerikanë vdiqën nga mbidoza e drogës. Pothuajse shtatë në dhjetë prej atyre vdekjeve i atribuoheshin opioideve sintetike si fentanili dhe një numër në rritje lidhej me ksilazinën.

Agjencia për Zbatimin e Drogës (DEA) ka sekuestruar përzierjet xylazine-fentanyl në 48 nga 50 shtetet amerikane. Dhe sipas laboratorëve të DEA, në vitin 2022, 23% e pluhurit të fentanilit dhe 7% e tabletave të fentanilit përmbanin ksilazinë.

Duke përshkruar shkallën e krizës, Dr Gupta tha: “Si mjek, nuk kam parë kurrë një të tillë kaq keq, në këtë shkallë… Unë vizitova klinikën e kujdesit të plagëve në lagjen Kensington të Filadelfias, një nga komunitetet më të goditura në kombi.”

Ai shtoi: “Pra, ajo që dua që të gjithë të kuptojnë është kjo: nëse menduam se fentanili ishte i rrezikshëm, fentanili i kombinuar me ksilazin është edhe më vdekjeprurës”.

Rrugët e Filadelfias
Në mars, Sky News zbuloi shkallën e krizës së ksilazinës në qytetin verilindor të Filadelfias, ku u shfaq për herë të parë kokteji i drogës, me një raport që ekspozoi koston e vërtetë të sfidës në zhvillim të drogës në Amerikë.

Blloqe pas blloku në distriktin Kensington ishin njerëzit që vuanin nga varësia, të cilët gjithnjë e më shumë po zbulonin se furnizimi i tyre me opioid po shkurtohej nga tregtarët me ksilazin.

Plagë të hapura, lëkurë e kalbur dhe punëtorë vullnetarë të shtrirjes të mbingarkuar nga shkalla e sfidës.

Duke folur për Sky News, një nga vullnetarët që takuam tha se situata tani është shumë më keq.
“Spitalet nuk mund t’i mbajnë pacientët për shkak të varësisë së tyre. Nuk mund t’i mbajnë aq gjatë sa për të marrë plagët nën kontroll”, tha Ronnie Kaiser.

Kur plagët e shkaktuara nga ksilazina arrijnë në një fazë të caktuar, përdoruesi mund të pranojë të dërgohet në spital. Por nxitja e tyre për një tjetër ‘goditje’ shpesh do të jetë më e madhe sesa pranimi se plagët duhet të trajtohen. Është një rreth mizor dhe vicioz i varësisë.

“Ka gjithmonë njerëz të rinj dhe fatkeqësisht disa që i kemi parë prej vitesh dhe, sigurisht, ka disa që kanë kaluar.” tha Ronnie.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts