Kalifornia bëhet shteti i parë që kërkon certifikatë vaksinimi për fëmijët e moshës 12-18 vjeç

Kalifornia ka njoftuar planin e vaksinimit ndaj  Covid-19 për nxënësit e shkollës.

Nxënësve të klasës së shtatë deri në të 12 -të do t’u kërkohet të vaksinohen për të ndjekur mësimet në shkollat ​​publike dhe private

Qeveria ka miratuar plotësisht vaksinën Covid për ata 16 vjeç e lart, por ka dhënë vetëm një autorizim urgjent për këdo që është 12 deri në 15. Pasi rregullatorët federalë të miratojnë plotësisht vaksinën për atë grup, shteti do të kërkojë nga studentët në klasat e shtatë deri në të 12 -të që të vaksinohen në si shkollat ​​publike ashtu edhe ato private, tha zyra e guvernatorit Gavin Neësom të premten.

Shteti do të kërkojë vaksinën për fëmijët në kopsht deri në klasën e gjashtë vetëm pasi qeveria federale të ketë dhënë miratimin përfundimtar për këdo nga 5 deri në 11 vjeç.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.