Kalifornia po digjet nga flakët

19:30 06/08/2021

Qindra shtëpi të djegura, mijëra banorë zhvendosen

Ndërsa moti i nxehtë, i thatë dhe i ashpër goditi Kaliforninë, zjarri më i madh përfshiu komunitetin e Sierra Nevadas duke djegur pjesën më të madhe të qendrës së qytetit që përfshinte dhjetëra shtëpi prej druri të vjetra më shumë se një shekull.

Banorët kanë humbur shtëpitë, bizneset dhe e gjithë zona historike në qendër të qytetit është zhdukur. Ata kanë arritur të dëshpëruar që të marrin fotografitë nga muret e shtëpive, bizhuteritë edhe dokumentet e rëndësishme dhe flaket kanë përpirë gjithçka. Zyrtarët ende nuk e kanë vlerësuar ende numrin e saktë të ndërtesave të djegura, por besohet se mbi 100 shtëpi janë kthyer në shkrumb e hi.

Rreth dy orĂ« me makinĂ« me nĂ« jug, dhjetĂ«ra shtĂ«pi u dogjĂ«n pranĂ« Colfax, njĂ« qytet ku rreth 6,000 njerĂ«z u urdhĂ«ruan tĂ« evakuoheshin. Ende po hetohet pĂ«r shkakun e zjarreve, por ka tĂ« dhĂ«na se mund tĂ« jetĂ« ndezur kur njĂ« pemĂ« ra nĂ« njĂ«rĂ«n prej linjave tĂ« energjisĂ« elektrike. Zjarri vazhdon tĂ« kĂ«rcĂ«nojĂ« mĂ« shumĂ« se 10 mijĂ« shtĂ«pi tĂ« tjera nĂ« Greenville dhe nĂ« Malet e  Sierra Nevadas. Ekipet e zjarrfikĂ«sve po punojnĂ« kundĂ«r flakĂ«ve por nĂ« tre javĂ«, janĂ« djegur 322,000 hektarĂ« pyje.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *