Kallamarë dhe arinj uji gati për në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar

Më shumë se 100 kallamarë të vegjël luminishentë po përgatiten të fluturojnë për në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) në ”shoqërinë” e 5 000 arinjve të ujit (tardigrades), që janë jovertebrorë të vegjël të njohur për aftësinë e tyre të jashtëzakonshme për të mbijetuar në mjedise ekstreme.

Ata do të arrijnë në orbitë më qershor 3, në bordin e anijes ”SpaceX Dragon” dhe do të jenë protagonistët e eksperimenteve të reja shkencore që synojnë studimin e strategjive për të mbrojtur shëndetin e astronautëve në misionet hapësinore me kohë të gjatë.

Kallamarët e vegjël, të gjatë vetëm tre milimetra, i përkasin specieve Eupryma scolopes dhe ndriçohen në errësirë ​​falë pranisë së një bakteri bioluminishent që jeton në organizmin e tyre.

Për këtë arsye ato përbëjnë një model për të studiuar simbiozën midis kafshës dhe mikroorganizmave të vendosur në brendësi.

Falë eksperimenteve do të jetë e mundur të verifikohet nëse jeta në hapësirë ​​e ndryshon apo jo këtë marrëdhënie.

Rezultatet do të ndihmojnë për të kuptuar se çfarë ndodh me bakteret në orbitë që jetojnë në trupin e astronautëve, me pasoja të rëndësishme edhe në shëndetin e tokësorëve.

Nga ana tjetër, ”ushtria” e vogël e tardigrades do të jetë në qendër të eksperimentit për identifikimin e gjeneve që i bëjnë këto jovertebrorë në gjendje të përshtaten dhe të mbijetojnë në kushte ekstreme.

“Ne mund të mësojmë disa ‘hile’ që përdorin tardigrades dhe t’i përshtatim ato për të mbrojtur astronautët”, shpjegojnë studiuesit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *