Kaluan pa autorizim kufirin, Policia e Kosovës ndalon katër shtetas rusë

Policia e Kosovës ka ndaluar më 15 nëntor katër shtetas rusë për shkak të “kalimit të paautorizuar të kufirit, ose vijës kufitare”. Në njoftimin e Policisë së Kosovës thuhet se shtetasit rusë janë ndaluar në afërsi të Leposaviçit derisa përmes një veture të dyshuar të llojit Opel Astra po tentonin të kalonin ilegalisht kufirin. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha i tha Radios Evropa e Lirë se të dyshuarit kishin përdorur rrugë alternative për të hyrë ilegalisht në Kosovë.

Ai nuk dha më shumë detaje për këtë rast, por tha se kjo tani është çështje e Prokurorisë e cila po e trajton rastin dhe ka dhënë urdhër që shtetasit rusë të dërgohen në mbajtje për 48 orë. Në njoftimin e policisë thuhet se bëhet fjalë për dy burra dhe dy gra. Më 22 tetor, Kosova kishte urdhëruar dëbimin e dy diplomatëve rusë, duke akuzuar Moskën për aktivitete “destabilizuese”. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani pati thënë se institucionet e vendit janë të vendosura në luftën kundër ndikimit qëllimkeq të Rusisë dhe “satelitëve të saj në rajon”, të cilët, sipas saj, synojnë rrënimin e arritjeve të Kosovës, Shteteve të Bashkuara, NATO-s, dhe Bashkimit Evropian.

Ambasada e Rusisë në Beograd në reagimin pati thënë se “asnjë vendim i Prishtinës nuk ka fuqi ligjore për Rusinë”. “Ne nuk e njohim pavarësinë e Kosovës, prandaj nuk e njohim Qeverinë e tyre apo strukturat e tjera. Asnjë vendim i Prishtinës nuk ka fuqi ligjore për ne”, pati thënë Ambasada e Rusisë. Rusia e kundërshton pavarësinë e Kosovës të shpallur më 2008.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts