Kamala Harris i bashkohet ofensivës diplomatike në Azinë Juglindore, “ekspansioni” Kinez dhe kriza e Mianmarit në fokus

Vizita e nënpresidentit Harris është pjesë e një ofensivë sharmi diplomatike nga administrata e Biden në Azinë Juglindore, një rajon që ai argumenton se është vendimtar për prosperitetin dhe sigurinë e ardhshme të Shteteve të Bashkuara. Ai është administrata e tretë amerikane që premton një fokus të ripërtërirë në këtë rajon. Presidenti Obama kishte të ashtuquajturin “strumbullarin” e tij, i cili supozohej të ridrejtonte diplomacinë amerikane nga Lindja e Mesme drejt Azisë-Paqësorit, dhe Presidenti Trump “Indo-Paqësori i lirë dhe i hapur” i tij, kishte për qëllim të sfidonte ndikimin në zgjerim të Kinës. As strategjia nuk shkoi përtej koncepteve të gjera, as nuk e ndryshuan perceptimin e rënies së prestigjit amerikan këtu. Pra, menjëherë pas fiaskos së turpshme në Afganistan, çfarë shprese ka nënkryetarja për të bindur nikoqirët e saj në Singapor dhe Vietnam se Presidenti Biden do të bëjë më mirë?

Kishte një shqetësim në këtë rajon për mungesën e tij të dukshme të interesit në gjashtë muajt e parë të administratës së tij, kur ai nuk thirri një udhëheqës të vetëm të Azisë Juglindore dhe dukej se fokusohej më shumë në rindërtimin e lidhjeve me Evropën. Por në dy muajt e fundit vizitat së pari nga Zëvendës Sekretarja e Shtetit Wendy Sherman dhe më pas Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin kanë sinjalizuar seriozitetin me të cilin SHBA -ja tani e merr këtë rajon.  

Dhurimi i kohëve të fundit i 23 milionë dozave të vaksinave Covid i ka dhënë imazhit të SHBA në Azinë Juglindore një ngritje të papritur, cilësia e perceptuar e teknologjisë së saj mRNA kontraston në mënyrë të favorshme me vaksinat më pak efektive të prodhuara nga Kina të cilat janë vendosur në sasi të mëdha. Zonja Harris do të përfitojë nga kjo duke propozuar partneritete më të thella shëndetësore dhe mjekësore, dhe duke hapur një degë të parë rajonale të Qendrës Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve në Hanoi. Ajo gjithashtu ka të ngjarë në Singapor të shtyjë idenë e një pakti tregtar dixhital midis disa vendeve në rajon, i cili mund të mbulojë sigurinë dixhitale dhe standardet e dakorduara në teknologjitë në zhvillim si AI dhe blockchain. Kjo ka avantazhin e ri-angazhimit në rrjetet tregtare Azi-Paqësori, pas dëmit të bërë nga tërheqja e papritur e Presidentit Trump nga Partneriteti Trans-Paqësor pesë vjet më parë, dhe në zonat ku SHBA janë konkurruese.

Sfida për Kinën

Ai do të synojë të kundërshtojë përparimet e shpejta të Kinës në shtyrjen e telekomit të vet dhe teknologji të tjera të përparuara, e ashtuquajtura “rruga e mëndafshit dixhital”, e cila ka parë, për shembull, infrastruktura e avancuar 5G e Huawei të dominojë në shumë vende. Presidenti Biden po nxit gjithashtu për ndryshime në mënyrën e strukturimit të zinxhirëve të furnizimit global, për të hequr kompanitë amerikane nga varësia nga një numër i vogël i furnizuesve të specializuar, shumë në Kinë.  

Por kjo do të thotë që entuziazmi edhe për këto iniciativa dixhitale dhe të zinxhirit të furnizimit do të jetë i kufizuar nëse ato perceptohen si një përpjekje për t’u përballur me Kinën. Dhe SHBA do të duhet të pranojë realitetin se vendet e Azisë-Paqësorit tashmë janë gjithnjë e më shumë të kyçura në marrëdhënie të ngushta tregtare me Kinën përmes Partneritetit Ekonomik Gjithëpërfshirës Rajonal, të nënshkruar në Nëntor të vitit të kaluar.

Presion mbi krizën e Mianmarit

Presidenti Biden ka folur shumë për një diplomaci “të rrënjosur në vlerat demokratike më të dashura të Amerikës”. Të drejtat e njeriut, për të cilat Presidenti Trump nuk tregoi pothuajse asnjë interes, janë në listën e temave që do të diskutohen në Singapor dhe Vietnam.//BBC 

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *