Kamala Harris viziton kufirin SHBA-Meksikë

13:25 26/06/2021

Zëvendës/presidentja thirrje politikaneve të ndalin konfliktet dhe të përqendrohen tek kriza e emigranteve

Kamala Harris ka bërë udhëtimin e saj të parë si zëvendës presidente në kufirin jugor të vendit ndërsa Shtëpia e Bardhë po përballet me presion politik mbi krizën në rritje të emigrantëve.

NĂ« El Paso,Texas,  Harris bĂ«ri thirrje t’i jepen fund akuzave ndaj njĂ«ri-tjetrit. Ajo gjithashtu kritikoi ish-Presidentin Donald Trump. ZĂ«vendĂ«s presidentja u shpreh se trajtimi i krizĂ«s sĂ« emigrantĂ«ve nĂ« kufirin SHBA-MeksikĂ« nĂ«n udhĂ«heqjen e Trump e bĂ«ri partinĂ« e tij tĂ« dukej e dobĂ«t.

NjĂ« nivel rekord i emigrantĂ«ve tĂ« padokumentuar kanĂ« mbĂ«rritur nĂ« kufi kĂ«tĂ« vit. Numri i azilkĂ«rkuesve dhe emigrantĂ«ve qĂ« ikin nga varfĂ«ria, korrupsioni dhe dhuna e bandave nĂ« AmerikĂ«n Latine pritet tĂ« rritet gjatĂ« muajve tĂ« verĂ«s. 

Në udhëtimin e shkurtër Harris vizitoi ambientet e imigracionit dhe takoi vajzat emigrantë të moshës 9-16 vjeç jo shumë larg kufirit. Ajo u shpreh se çështja e fëmijëve që duan të prekin ëndrrën amerikane nuk duhet t’i atribuohet vetëm politikës, pasi tanimë flitet vetëm për vuajtje.

KritikĂ«t janĂ« shprehur se Harris duhej tĂ« kishte vizituar njĂ« kompleks kampesh nĂ« Fort Bliss aty pranĂ«, ku po mbahen fĂ«mijĂ« emigrantĂ« tĂ« cilĂ«t mendohen se abuzohen seksualisht. Administrata e Presidentit tĂ« SHBA Joe Biden tha se do tĂ« hetojĂ« kushtet nĂ« vend. Ai gjithashtu njoftoi Sekretarin e ShĂ«ndetĂ«sisĂ« Xavier Becerra do tĂ« udhĂ«tonte atje javĂ«n e ardhshme.

Dogana dhe Mbrojtja Kufitare e SHBA kanë deklaruar se kapën 180,034 emigrantë në Maj, numri më i madh që nga dy muajt e mëparshëm.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *