Kamboxhia vaksinon fëmijët e moshës 6 deri në 12 vjeç

08:20 18/09/2021

Qeveria e vendit do të nisë vaksinimin te fëmijët deri në 3 vjeç

Kamboxhia ka nisur vaksinimin për fëmijët e moshës 6 deri në 12 vjeç ​​. Kryeministri i Kamboxhias Hun Sen tha se qëllimi i vaksinimit është të lejojë fëmijët të kthehen të sigurt në shkolla pas një mungese të gjatë për shkak të pandemisë.

Ai deklaroi  se po merrte në konsideratë zgjerimin e fushatës së  vaksinimit  dhe së shpejti do të fillonte të vaksinonte fëmijë deri në tre vjeç.

Ekonomia e Kamboxhias po rimëkëmbet gradualisht dhe parashikohet një rritje ekonomike prej 4% për këtë vit pasi u tkurr me 3.1% vitin e kaluar.

Bllokimi i Covid ka dëmtuar turizmin në Kamboxhia me shumë rëndësi jetike për ekonominë e vendit dhe pritet një dyndje e vizitorëve kinezë pasi vendi të  rihapet. Gati 72% e pothuajse 17 milionë njerëzve të Kamboxhias kanë marrë të paktën një vaksinë që kur filluan vaksinimet në Shkurt.

Vaksinat Sinovac dhe Sinopharm të Kinës përbëjnë  shumicën e vaksinave të  përdorura në  vend.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *