Kampioni i botës në shah akuzon kundërshtarin për mashtrim

13:18 27/09/2022

Kampioni i botës në shah, Magnus Carlsen ka akuzuar për herë të parë publikisht, kundërshtarin e tij Hans Niemann për mashtrim. Në një deklaratë, ai tha se besonte se Niemann kishte mashtruar shumë kohët e fundit, megjithatë nuk siguroi prova për deklaratën e tij.

Hans Niemann, 19 vjeç, ka mohuar të ketë tradhtuar në shah konkurrues dhe ka akuzuar Carlsen se po përpiqet të shkatërrojë karrierën e tij. I riu ka pranuar se ka mashtruar në internet dy herë, kur ishte 12 dhe 16 vjeç, por ka mohuar ashpër se ka tradhtuar ndonjëherë drejtpërdrejtë.

Skandali filloi në fillim të këtij muaji pasi Carlsen, i konsideruar nga shumë si lojtari më i mirë i të gjitha kohërave, u mposht nga Niemann në Sinquefield Cup, duke i dhënë fund një serie të pamposhtur prej 53 ndeshjesh në shahun klasik.

Ai u largua më pas nga turneu, pavarësisht se kishte gjashtë raunde për të përfunduar, dhe më vonë postoi një video në të cilën shihet menaxheri i futbollit José Mourinho duke thënë: “Nëse flas, jam në telashe të mëdha”.

Javën e kaluar, dyshja u takuan përsëri në një turne në internet, por Carlsen u largua pasi bëri vetëm një lëvizje, një protestë e dukshme për pjesëmarrjen e Niemann./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *