Kanada, investimet në ndërtimin e banesave kanë rënë në 3 mujorin e tretë të 2021

Investimet e Kanadasë në ndërtimin e banesave ranë 7,5 për qind në 53 miliardë dollarë kanadezë në tremujorin e tretë të 2021, pas rritjes gjatë katër tremujorëve të mëparshëm.

Ndërtimi i banesave u ul me 10.5 për qind krahasuar me tremujorin e dytë të 2021, me rënie si në investimet me njësi ashtu edhe në shumë njësi.

Investimet jorezidenciale u rritën me 1.8 për qind në 14.1 miliardë dollarë kanadezë, rritja e tretë tremujore radhazi. Ndërtimi i ndërtesave institucionale në provincën Ontario dhe në provincën e Quebec-ut udhëhoqën, duke reflektuar pjesërisht rritjen e investimeve në ndërtesat arsimore.

Investimi në ndërtimin e ndërtesave ra me 0.7 për qind në 17.5 miliardë dollarë kanadezë në shtator, duke vazhduar një prirje rënëse që filloi në maj.

Një rënie në sektorin rezidencial u kompensua pjesërisht nga një rritje e vogël në sektorin jorezidencial.

Investimi në ndërtimin e banesave ka vijuar të ulet, me 1.6 për qind në muajin shtator. Megjithatë, investimi në këtë komponent ishte 21.6 për qind më i lartë se vlera para pandemisë COVID-19 në shkurt 2020.

Investimi në shtëpitë e një familjeje ra 0.6 për qind në 7 miliardë dollarë kanadezë në shtator, ndërsa investimi i ndërtimit me shumë njësi ra me 2.9 për qind në 5.8 miliardë dollarë kanadezë.

Diferenca në vlerë midis investimeve me shumë njësi dhe një njësi po ngushtohej vitet e fundit, por një hendek i dukshëm është hapur që nga fillimi i pandemisë COVID-19.

Investimi tregtar u rrit me 1.8 për qind në 2.6 miliardë dollarë kanadezë në shtator. Investimet në komponentin institucional u rritën me 2.9 për qind në 1.3 miliardë dollarë kanadezë.

Investimi i ndërtimit industrial u rrit me 0.1 për qind në 824 milionë dollarë kanadezë.

Në përgjithësi, investimet e ndërtimit jorezidenciale u rritën me 1.8 për qind në 4.8 miliardë dollarë kanadezë. Pavarësisht tetë rritjeve që nga fillimi i vitit, investimet jorezidenciale ishin 6.3 për qind më të ulëta se vlerat para pandemisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *