Kanada, temperatura rekord, Lytton zhuritet në 46,1 gradë Celsius

Lytton në provincën e British Columbia regjistroi të dielën temperaturën më të lartë të të gjitha kohërave në Kanada prej 46,1 gradësh Celcius.

“Maksimumi ditor mund të jetë më i lartë, kështu që ndiqni të dhënat zyrtare”, shkroi në Twitter agjencia meteorologjike “ECCC Weather British Columbia”, burimi zyrtar i motit dhe klimës në Kanada.

”Rekordi i mëparshëm ishte 45 gradë Celcius i matur më 5 korrik 1937 në Yellow Grass dhe Midale, Saskatchewan”, theksoi agjencia.

Rekordi i vjetër në British Columbia u regjistrua në vitin 1941 në 44,4 gradë Celcius.

Ndërsa pjesët perëndimore të Kanadasë janë nën paralajmërimet e nxehtësisë, një mot i freskët pritet deri në fund të kësaj jave.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.