Kanadaja mbështet kërkesën e Ukrainës për t’u anëtarësuar në NATO

Kanadaja mbështet kërkesën e Ukrainës për t’u anëtarësuar në NATO.

Lajmi u bë i ditur nga ministrja e Punëve të Jashtme të Kanadasë Melanie Jolie në një konferencë për shtyp në Uashington.

Në veçanti, Jolie tha se pozicioni i Kanadasë mbetet i pandryshuar: “Ne besojmë në politikën e dyerve të hapura të NATO-s”.

Ajo theksoi gjithashtu se Kanadaja gjithmonë ka mbështetur anëtarësimin e Ukrainës në Aleancë.

Më 30 shtator, presidenti Volodymyr Zelensky, kryetari i Verkhovna Rada Ruslan Stefanchuk dhe kryeministri Denys Shmyhal nënshkruan kërkesën e Ukrainës për anëtarësim të përshpejtuar në NATO.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *