Kanadaja zhvillon sot zgjedhjet e parakohshme parlamentare

10:05 20/09/2021

Në Kanada mbahen sot zgjedhjet e parakohshme paralmentare. Kryeministri Justin Trudeau i ka thirrur ato dy vjet para kohe, në përpjekje për të konfirmuar shumicën në Parlament.

Por, sondazhet e nxjerrin udhĂ«heqĂ«sin liberal nĂ« garĂ« tĂ« ngushtĂ« me udhĂ«heqĂ«sin konservator, Erin O’Toole.

Sipas tyre, Trudeau dhe O’Toole kanĂ« rreth 31 % mbĂ«shtetje, qĂ« do tĂ« thotĂ« se edhe nĂ«se Trudeau fiton, ka shumĂ« tĂ« ngjarĂ« qĂ« ai tĂ« formojĂ« njĂ« Qeveri tjetĂ«r tĂ« pakicĂ«s, duke e lĂ«nĂ« sĂ«rish tĂ« varur nga partitĂ« tjera.

Trudeau i ka thirrur zgjedhjet muajin e kaluar, duke shpresuar se do të përfitojë nga trajtimi i pandemisë së koronavirusit dhe fushata e suksesshme e vaksinimit. /REL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *