Kanali i Suezit bllokohet sërish, anija e mallrave nga Panamaja humb kontrollin

Një anije transportuese e mallrave me shumicë u bllokua të enjten në Kanalin e Suezit të Egjiptit, duke bllokuar shkurtimisht trafikun në një korsi të rrugës kryesore ujore globale.

Autoriteti i Kanalit të Suezit tha në një deklaratë se Coral Crystal me flamur të Panamasë u rrëzua në një shtrirje të dyfishtë të kanalit, duke i detyruar zyrtarët të përcjellin anijet e tjera në autokolonë në korsinë tjetër.

Ai tha se rimorkiatorët e kanalit arritën të notonin në anijen në drejtim të jugut, e cila mbart ngarkesë që peshon 43,000 tonë.

Zyrtarët nuk kanë thënë se çfarë e bëri anijen të rrëzohej.

Anija u ndĂ«rtua nĂ« vitin 2012 me njĂ« gjatĂ«si prej gati 225 metrash (738 kĂ«mbĂ«) dhe njĂ« gjerĂ«si mbi 32 metra (104 kĂ«mbĂ«). Ishte rrugĂ«s pĂ«r nĂ« Port Sudan nĂ« Detin e Kuq, sipas Traffic Marine, njĂ« firmĂ« pĂ«r pĂ«rcjelljen e anijeve.

Incidenti i sĂ« enjtes erdhi mĂ« pak se gjashtĂ« muaj pasi Ever Given u rrĂ«zua nĂ« shtrirjen e vetme tĂ« kanalit. Anija bllokoi kanalin pĂ«r gjashtĂ« ditĂ« para se tĂ« lirohej nĂ« njĂ« pĂ«rpjekje masive tĂ« shpĂ«timit.

Bllokimi nĂ« fillim tĂ« kĂ«tij viti ndĂ«rpreu dĂ«rgesĂ«n globale. Rreth 10% e tregtisĂ« botĂ«rore kalon pĂ«rmes kanalit, njĂ« burim kryesor i valutĂ«s sĂ« huaj nĂ« Egjipt. Rreth 19,000 anije kaluan pĂ«rmes kanalit vitin e kaluar, sipas shifrave zyrtare.

(BalkanWeb)

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *