Kancelari austriak Sebastian Kurz vihet nën hetim pas deklaratave për të rreme

Kancelari austriak Sebastian Kurz është nën hetim pas dyshimeve se ai bëri deklarata të rreme në një komision parlamentar. Ndërkohë, Kurz mohoi akuzat të mërkurën, duke thënë në një konferencë shtypi se hetimi nga Prokuroria Ekonomike dhe Korrupsionit është përqendruar në deklaratat që ai dha gjatë një hetimi parlamentar të përqendruar në udhëheqësin e partisë partnere e koalicionit. Hetimi shkaktoi kolapsin e qeverisë së mëparshme të Kurz në 2019.

Kancelari sugjeroi që hetimi i ri ka të ngjarë të çojë në një akuzë penale, ndërkohë që ai tha se nuk kishte ndërmend të jepte dorëheqjen. Komisioni parlamentar kishte hetuar të ashtuquajturën çështje Ibiza, e cila çoi në rrëzimin nga posti të zv/kryeministrit të atëhershëm Heinz-Christian Strache.

E gjithë kjo situatë erdhi pas shfaqjes së një videoje ku Strache shihej duke ofruar favore për një investitor të pretenduar rus në këmbim të mbështetjes për Partinë e tij të djathtë ekstreme të Lirisë. Videoja supozohet se ishte regjistruar në ishullin spanjoll të Ibiza pak para zgjedhjeve të Austrisë në 2017. Pas rënies së qeverisë, u mbajtën zgjedhje të reja dhe Kurz u rizgjodh, këtë herë duke formuar një koalicion me të Gjelbrit.

Video ofroi kënde të ndryshme të hetimit, përfshirë nëse emërimet në postet në ndërmarrjet shtetërore ishin bërë në mënyrë korrekte, edhe pse Strache thotë se ai ishte i dehur dhe nuk fliste seriozisht. Ligjvënësit e opozitës në komision kanë akuzuar Kurz dhe partinë e tij se nuk kanë bashkëpunuar plotësisht me të.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.