Kancelari gjerman Olaf Scholz: Rebelimi rus e ka dobësuar Putinin

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se rebelimi i dështuar në Rusi fundjavën e kaluar kishte dobësuar presidentin Vladimir Putin, por ishte e paqartë nëse do të bënte që Kremlini të tërheqë më shumë trupat e tij nga Ukraina për të lejuar bisedimet e paqes.

“Unë besoj se ai është dobësuar pasi kjo tregon se strukturat e pushtetit autokratik kanë të çara në to dhe ai nuk është aq i fortë siç pretendon gjithmonë,” tha Scholz në një intervistë një orëshe me transmetuesin gjerman ARD.

E pyetur për ndikimin e rebelimit të dështuar në luftën në Ukrainë, kancelari gjerman tha se parakushti për bisedimet e suksesshme të paqes ishte që Rusia të pranonte se duhej të tërhiqte trupat e saj nga vendi.

“Nëse kjo është bërë më e lehtë apo më e vështirë përmes këtyre ngjarjeve nuk është vërtet e qartë,” tha ai në intervistën e regjistruar pasdite për t’u transmetuar më vonë në mbrëmje.

Scholz tha se nuk donte të merrte pjesë në spekulimet se sa kohë Putin do të qëndronte në detyrë, duke thënë se qëllimi i Perëndimit në mbështetjen e Ukrainës ishte ta ndihmonte atë të mbrohej, jo të sillte ndryshimin e regjimit.

I pyetur nëse në ndonjë moment të shtunën kishte shpresuar se kryengritja e trupave mercenare Wagner ishte fundi i sundimit të Putinit, ai tha se nuk do të kishte kuptim pasi ishte e paqartë nëse ajo që do të vinte pas tij do të ishte më mirë.

“Trupat Wagner janë një njësi ushtarake që po veprojnë në mënyrë shumë agresive në të gjithë botën, dhe më shumë edhe në luftën e Rusisë kundër Ukrainës.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts