“Kanë keqinformuar publikun”/ Facebook sjell risinë e re, shton veçorinë ‘ekspert’ në grupe

Facebook po krijon një mënyrë për të përcaktuar temën “ekspertë” brenda grupeve të drejtuara nga përdoruesit e ndryshëm.

Rrjeti social thotë se tipari i ri është krijuar për të ndihmuar ekspertët e vërtetë “të spikasin” në diskutimet rreth fushës së tyre të ekspertizës.

Administratorët e grupit do të kenë fuqinë t’i japin titullin gati çdo anëtari që ata dëshirojnë. Kjo mund të nënkuptojë që grupet që promovojnë teori konspirative ose pikëpamje të trazuara mund të jenë gjithashtu në gjendje të caktojnë “ekspertë”.

Grupet në Facebook janë përdorur nga lëvizje të tilla si QAnon, grupe anti-vaksinimi dhe fraksione të diskutueshme politike të cilat përhapin dezinformata.

Më parë këtë vit, Facebook ndryshoi politikat e tij për të hequr grupe që dekurajojnë njerëzit nga marrja e vaksinave, dhe gjithashtu ndaloi rekomandimin e grupeve politike për anëtarët e rinj.

Sidoqoftë, një zëdhënës i Facebook tha se funksioni ishte një “provë e kufizuar” dhe e disponueshme vetëm për të zgjedhur grupet për të filluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *