Kapen 5 tonë kokainë të fshehura brenda një ngarkese me banane në Spanjë, arrestohen 5 shqiptarë

Autoritetet spanjolle shkatërruan një bandë kriminale shqiptare që kontrabandonte 5 tonë kokainë të fshehur brenda një ngarkese banane, ku për pasojë u arrestuan 5 persona.

Droga u kontrabandua në portin e Malaga-s dhe më pas u kap pasi u transportua në një magazinë në një pronë industriale në Alicante. Sipas mediave spanjolle, kjo ishte kapja më e madhe e lëndëve narkotike.

Kokaina, e cila vinte nga Ekuadori në një ngarkesë bananesh, kishte një pastërti prej 87% dhe do të kishte vlerën e më shumë se 265 milionë eurove në treg.

Oficerët gjurmuan dy kamionë në të cilët transportohej droga dhe panë se mallrat po shkarkoheshin nga anëtarët e dyshuar të komplotit, të cilët mbanin veshje reflektuese për të pretenduar se ishin punëtorë të rregullt në zonë.

Sipas policisë, trafikantët e dyshuar të drogës ndërronin vazhdimisht vendbanimin e tyre, udhëtonin shpesh jashtë vendit dhe kishin kompani të ndryshme për të pastruar paratë e trafikut të drogës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts