Karantinohen Franca e Polonia

11:29 20/03/2021

Përhapja e varianteve të reja ka rritur numrit e të infektuarve, Gjermania do të vendosë sërisht masa

Franca dhe Polonia kanë rivendosur bllokime të pjesshme ndërsa të dy vendet luftojnë me një rritje të infeksioneve Covid në javët e fundit.

Rreth 21 milion njerĂ«z nĂ« 16 zona tĂ« FrancĂ«s, pĂ«rfshirĂ« kryeqytetin Paris, janĂ« prekur ndĂ«rsa vendi ka frikĂ« nga njĂ« valĂ« e tretĂ«. NĂ« Poloni, dyqanet jo-thelbĂ«sore, hotelet, objektet kulturore dhe sportive tani janĂ« tĂ« mbyllura pĂ«r tre javĂ«. Vendi ka normat mĂ« tĂ« larta ditore tĂ« rasteve tĂ« Covid qĂ« nga nĂ«ntori.

Rastet e koronavirusit po rriten nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« shpejtĂ« edhe nĂ« Gjermani. Kancelarja  Angela Merkel ka paralajmĂ«ruar se vendi do tĂ« duhet tani tĂ« zbatojĂ« njĂ« “frenim emergjence” dhe tĂ« vendosĂ« pĂ«rsĂ«ri masa bllokimi.

Trenat që largohen nga Parisi për në pjesë të vendit ku nuk zbatohen kufizimet e bllokimit, të tilla si Brittany dhe Lyon, thuhet se ishin rezervuar plotësisht orë përpara se masat të hynin në fuqi.

Kufizimet e reja nuk janë aq të rrepta sa bllokimi i mëparshëm. Bizneset jo thelbësore mbyllen, por shkollat ​​mbeten të hapura, së bashku me parukierët nëse ndjekin një protokoll të veçantë sanitar.

Franca ka raportuar më shumë se 4.2 milion infeksione që nga fillimi i shpërthimit, me gati 92,000 vdekje të lidhura me Covid.

NĂ« Poloni, autoritetet e shĂ«ndetĂ«sisĂ« paralajmĂ«ruan se kufizimet nĂ« tĂ« gjithĂ« vendin ishin tĂ« nevojshme pĂ«r shkak tĂ« njĂ« varianti tĂ« shfrenuar britanik tĂ« Covid-19 nĂ« vend. Varianti tani pĂ«rbĂ«n mĂ« shumĂ« se 60% tĂ« infeksioneve. Polonia ka pasur mĂ« shumĂ« se dy milion infeksione tĂ« konfirmuara dhe gati 49,000 vdekje, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Qipro dhe Bullgaria, njoftuan gjithashtu një bllokim të ri 10-ditor këtë javë. Hungaria gjithashtu zgjati kufizimet e bllokimit edhe për një javë tjetër pasi pati rritje të infektimeve.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.