Katar Gate/ ‘I vetmi institucion i zgjedhur nga BE që s’arriti të kontrollonte veten’, analiza e Politico: Pse skandali në PE ishte i pashmangshëm

katar gate i vetmi institucion i zgjedhur nga be qe sarriti te kontrollonte veten analiza e politico pse skandali ne pe ishte i pashmangshem
katar gate i vetmi institucion i zgjedhur nga be qe sarriti te kontrollonte veten analiza e politico pse skandali ne pe ishte i pashmangshem

Dikur arrinim në atë pikë që të shihnim në Parlamentin Evropian pamjet e zyrave të vulosura për t’u hetuar dhe valixhet me para që ekspozoheshin nga policia si dëshmi e një krimi. Ajo që Evropa dhe bota po shikojnë që prej të premtes së kaluar, duke kulmuar me arrestimin e Eva Kailit dhe tre personave të tjerë, është rezultat i një viti plogështie në respektimin e rregullave, shkruan Politico .

Të hënën e kaluar, presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, foli për një “sulm ndaj Parlamentit Evropian” dhe njoftoi reformat. Por a ka faj që “kalaja” ka mbetur me dyer të hapura?

Transparenca është çështja e madhe brenda BE-së. Ne po i shohim me dhimbje këto ditë, por ka pasur paralajmërime për vite të tëra për rregulla të lira dhe një zbatim edhe më të lirshëm të tyre brenda Parlamentit Evropian.

Por edhe anëtarët i rezistojnë çdo përpjekjeje për të hedhur më shumë dritë mbi aktivitetet e tyre. Në të njëjtën kohë, shkruan Politico, ata kanë aq shumë privilegje që do t’i bënin Borgias, familjen e shthurur italiane të shekullit të 15-të, të skuqeshin nga turpi.

Le të marrim kompensimin evropian. Paga nominale 9400 euro në muaj bruto, 4700 euro të tjera për udhëtim dhe 4800 euro për “shpenzime të përgjithshme”, si qira, por praktikisht çdo gjë. Vetëm në tetor Parlamenti Evropian votoi për heqjen e dhënies së faturave për shpenzimet – dhe gjithsesi askush nuk po i kontrollonte ato.

Ndërkohë çdo eurodeputet mund të bëjë punë sa të dojë në të njëjtën kohë dhe kjo bën të mundur konfliktin e interesit.
Një eurodeputet italian kishte deklaruar në vitin 2021 jo më shumë se 20 aktivitete që i sillnin 360 mijë euro në vit. Kolegia e tij finlandeze është anëtare e komitetit për energjinë, por edhe në bordin e dy kompanive energjetike në vendin e saj. Të tjerët janë edhe të ndershëm edhe të paqartë dhe deklarojnë të ardhura të majme nga “bakshishesh”.

Marrëdhëniet e ngushta me lobet pas largimit nga Parlamenti Europian janë gjithashtu një problem i përhershëm. Rregullat janë jokonsistente dhe kontradiktore, ka shumë boshllëqe.

Sistemi, pra, nuk funksionon – nëse nuk vuan plotësisht – dhe këtë e tregon pamundësia për të ndëshkuar shkelësit. Edhe pse BE-ja ka krijuar një kornizë mbrojtëse për dëshmitarët e interesit publik, asgjë nuk parashikohet për vetë Parlamentin Evropian. Cili punonjës i trupës do të zbulojë keqbërjen nëse rrezikon (të paktën) largimin nga puna?

Me gjithë këtë, thirrjet e Metsola për transparencë, përgjegjshmëri dhe një ndryshim në mentalitet janë të mirëseardhura, vëren Politico. Megjithatë, nëse gjykojmë nga parahistoria, presidenti do të mbetet vetëm, pa ndihmë dhe ndryshimet do të jenë boshe.

(Protothema/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts