Katari: Bisedimet Izrael-Gaza për armëpushim jo shumë premtuese

katari bisedimet izrael gaza per armepushim jo shume premtuese

09:19 18/02/2024

“Bisedimet për të rënë dakord për një armëpushim midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza ishin jo shumë premtuese në ditët e fundit”, ka thënë ndërmjetësi i Katarit.

Kjo vjen pasi kryeministri izraelit tha se do të vazhdojë me planet për një pushtim tokësor të Rafahut, pavarësisht rritjes së presionit ndërkombëtar.

Ndërkohë, Hamasi ka fajësuar Izraelin për mungesën e përparimit në arritjen e një marrëveshjeje armëpushimi. Bisedimet janë duke u zhvilluar në Kajro, ndërsa zyrtarë të lartë nga SHBA, Izraeli, Egjipti dhe Katari takohen në përpjekje për të ndërmjetësuar një pauzë në luftime.

“Modeli i ditëve të fundit nuk është vërtet shumë premtues, por, siç e përsëris gjithmonë, ne do të mbetemi gjithmonë optimistë dhe do të mbetemi gjithmonë shtytës,” tha Sheik Mohammed, duke folur në një takim të liderëve botërorë në Konferencën e Sigurisë në Mynih. .

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se ai dërgoi negociatorë pas një kërkese të presidentit amerikan Joe Biden, por shtoi se ata nuk u kthyen për diskutime të mëtejshme sepse kërkesat e Hamasit ishin “iluzive”.

Grupi ka paraqitur një sërë kërkesash, duke përfshirë shkëmbimin e pengjeve për të burgosurit palestinezë, tërheqjen e plotë të forcave të Izraelit dhe përfundimin e luftës pas një pauze 135-ditore në luftime, të ndarë në tre faza./tvklan.al

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts