Katastrofat natyrore globale, humbjet në vitin 2022 arritën 112 miliardë dollarë

Humbjet globale të sigurimeve për katastrofat natyrore parashikohen të arrijnë në 112 miliardë dollarë për vitin 2022, tha të premten kompania ndërmjetësuese e risigurimeve Guy Carpenter.

Këto humbje janë kryesisht pasojë e ndikimit të uraganit Ian që goditi Floridën në fillim të këtij viti.

Përmbytjet dhe breshëri në Europë, përmbytjet në Australi dhe stuhitë e forta në Shtetet e Bashkuara gjithashtu kontribuan në totalin e kësaj shume, tha Guy Carpenter në një deklaratë.

Uragani Ian dhe katastrofat e tjera natyrore shkaktuan rreth 115 miliardë dollarë humbje të siguruara gjatë këtij viti, një shifër shumë më e lartë se mesatarja 10-vjeçare prej 81 miliardë dollarësh, sipas vlerësimeve të Swiss Re në fillim të këtij muaji.

Normat e risigurimeve pritet të rriten ndjeshëm në datën 1 janar, si rezultat i humbjeve që lidhen me uraganin Ian dhe luftën në Ukrainë, thonë burimet nga kjo industri.

Siguruesit e anijeve kanë përjashtuar Ukrainën, Rusinë dhe Bjellorusinë nga politikat e përgjegjësisë së luftës, ndërkohë që risiguruesit kanë zvogëluar ekspozimin e tyre.

Diskutimet rreth tarifave dhe përjashtimeve nga lufta kanë bërë që negociatat mes siguruesve dhe risiguruesve të jenë të tensionuara këtë vit.

Sezoni i rinovimit të këtij viti ishte “një nga më sfiduesit që ka kaluar ndonjëherë ky sektor”, tha Guy Carpenter, duke shtuar se procesi kishte qenë “jashtëzakonisht i vonuar”.

Humbjet e parashikuara nuk përfshijnë ndikimin e katastrofave më të fundit natyrore të muajit dhjetor, shtoi Guy Carpenter./ Reuters

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts