Katastrofë mjedisore, hektarë të tërë me pyje të djegura, shihni çfarë ka mbetur pas zjarrit në masivin pyjor Pishporo-Darëzezë

katastrofe mjedisore hektare te tere me pyje te djegura shihni cfare ka mbetur pas zjarrit ne masivin pyjor pishporo darezeze
katastrofe mjedisore hektare te tere me pyje te djegura shihni cfare ka mbetur pas zjarrit ne masivin pyjor pishporo darezeze

Pamjet e asaj që ka mbetur pas zjarrit në pyjet e Pishporos dhe Darëzezës janë tragjike. Shkrumb e hi mijëra hektarë me pyje me pisha e shkurre bregdetare janë panorama e vetme që ofrohet.

Katastrofë mjedisore si askund tjetër në Shqipëri, e ka cilësuar ambientalisti Sazan Guri djegien e masivit pyjor në Pishporo dhe Darëzezë. Dukshëm një zjarr i qëllimshëm ka thënë ambientalisti Guri, pasi shkretërizimi iu jep favore urbane pronarëve.

Sipas tij dëmet mjedisore janë të pallogaritshme ku përveç florës dhe faunës së asgjësuar, shtohet niveli i gazit karbonik i cili shkakton dëme të mëdha në proceset e sotme globale. Ai ka theksuar gjithashtu se vetë qytetarët e Fierit duhet të marrin pjesë në rehabilitimin dhe kthimin në identitet të kësaj pasurie kombëtare me vlera të jashtëzakonshme.

[embedded content]

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts