Katër ushtarë amerikane humbën jetën në rrëzimin e avionit ushtarak në Norvegji

Një aeroplan ushtarak i Shteteve të Bashkuara që merrte pjesë në stërvitjet e NATO-s është rrëzuar në Norvegji, duke vrarë të katër trupat amerikane në bord.

Të katër ishin duke marrë pjesë në stërvitjet ushtarake të Reagimit të Ftohtë që përfshinin 30,000 trupa nga NATO dhe vendet partnere. Rreth 200 avionë dhe rreth 50 anije marrin pjesë në stërvitjet , të cilat do të vazhdojnë deri më 1 prill.

Gjeneral-lejtnant Yngve Odlo, kreu i shtabit operacional të Forcave të Armatosura Norvegjeze, tha se Reagimi i Ftohtë do të vazhdojë pavarësisht nga përplasja.

“Tani për tani ka fokus të plotë në përfundimin e operacionit të shpëtimit, duke u kujdesur për njerëzit dhe më pas do të ketë një procedurë normale me shkak,” citohet të ketë thënë Odlo nga transmetuesi publik norvegjez NRK.

Stërvitja e parë “Përgjigjja e Ftohtë” u mbajt në vitin 2006 dhe stërvitjet janë kryer tetë herë gjatë viteve. Ato zhvillohen në Norvegjinë juglindore, qendrore dhe veriore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *