Kazakistani kufizon eksportin e 106 llojeve të mallrave për shkak të sanksioneve perëndimore

kazakistani kufizon eksportin e 106 llojeve te mallrave per shkak te sanksioneve perendimore

Kazakistani ka vendosur kufizime në eksportin e 106 llojeve të mallrave në lidhje me sanksionet perëndimore, u tha gazetarëve zëvendësministri i Tregtisë dhe Integrimit Kairat Torebaev .

“Ne kemi vendosur një kufizim në eksportin e mallrave të destinuara për qëllime ushtarake. Këto janë 106 lloje të ndryshme. Eksporti i tyre është plotësisht i kufizuar,” tha ai.

Këto janë mallra nga prodhuesit kazakë dhe të huaj.

Ndër mallrat për të cilat janë vendosur kufizimet e eksportit janë pjesë këmbimi për drone, elektronikë speciale, çipa, etj. Kufizimet u futën për shkak të sanksioneve perëndimore.

Në fund të shtatorit, presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev tha gjatë një vizite në Gjermani se Astana do të ndjekë regjimin e sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë nga vendet perëndimore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts