“Kemi nevojë për më shumë informacion nga Italia”, BE reagon për marrëveshjen e emigrantëve dhe flet nëse është e njëjta me Ruandën

Komisioni i Bashkimit Evropian pretendon se “është informuar për marrëveshjen Itali-Shqipëri për emigrantët përpara njoftimit”. Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësja e Brukselit, Anitta Hipper, e cila shton: “Jemi në kontakt me autoritetet italiane dhe se kemi kërkuar të marrim detaje për marrëveshjen e migracionit me Shqipërinë”. “Para se të komentojmë më tej, duhet të kuptojmë se çfarë saktësisht synojmë të bëjmë”, përfundon ai.

Lidhur me krahasimin e marrëveshjes së lidhur nga kryeministrja e Italisë me atë midis Britanisë së Madhe dhe Ruandës për kontraktimin e emigrantëve, pas vizitës së papritur të kryeministrit italian në Shqipëri këtë verë, Hipper saktëson:  “Kemi ngritur disa pyetje për marrëveshjen e Londrës. Ne kemi nevojë për më shumë informacion nga Italia përpara se të hyjmë në detaje, por nga gjërat e para që shohim nuk është njësoj”.

Më pas zëdhënësja vazhdon: “Për sa i përket kërkesave për azil të paraqitura në territorin e një shteti anëtar, dhe kjo përfshin si kufirin tokësor ashtu edhe atë detar, ekziston një element që thotë gjithashtu se shtetet anëtare nuk janë të përjashtuara nga mundësia e marrjes së emigrantëve. Masat janë sipas ligjit kombëtar për të lejuar aplikimet për azil që të dorëzohen nga njerëz nga vendet e treta. Megjithatë, kjo duhet të bëhet pa paragjykuar aplikimin e Bashkimit për azil. Tani duhet të shqyrtojmë saktësisht se çfarë do të bëhet përpara se të mund të komentojmë “. Ajo theksoi gjithashtu se “kur bëhet fjalë për kërkim-shpëtim, nuk është Komisioni ai që ka fuqinë të tregojë vendet e zbarkimit”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts