“Kemi thyer kuvertën me sëpatë!”- Mbytja e anijes me emigrantë në brigjet italiane, kapiteni i varkës së shpëtimit: Ishin djem të rinj, rreth 18 dhe 25 vjeç

kemi thyer kuverten me sepate mbytja e anijes me emigrante ne brigjet italiane kapiteni i varkes se shpetimit ishin djem te rinj rreth 18 dhe 25 vjec

Kapiteni i një anijeje ndihmash, ka përshkruar momentin kur ekuipazhi i tij përdori sëpata dhe çekiç për të shpëtuar emigrantët e bllokuar në një varkë druri, të fundosur në brigjet e Italisë.

nauagio_mesopgeios

Ingo Veert, kapiteni i anijes RESQSHIP, tha për BBC-së Today se ekuipazhi i tij fillimisht shpëtoi 50 emigrantë të ngecur në kuvertën e varkës pranë ishullit Lampedusa, përpara se të hapnin rrugën e tyre përmes anijes, për të shpëtuar dy burra të bllokuar nën kuvertë.

Ai tha se 10 burra të tjerë u gjetën të vdekur poshtë kuvertës së anijes.

Punonjësit e ndihmës thanë se 64 persona të tjerë ishin ende të zhdukur në det, pasi një anije tjetër aty pranë u mbyt pranë rajonit italian të Kalabrisë, rreth 125 milje larg brigjeve italiane.

Një nga 12 personat e mbijetuar vdiq pasi zbarkoi, tha roja bregdetare e vendit.

Të mbijetuarit e mbytjes së anijes pranë Lampedusa-s iu dorëzuan rojes bregdetare italiane dhe u nxorën në breg mëngjesin e së hënës, ndërsa të ndjerit po tërhiqeshin në ishull, tha kapiteni i RESQSHIP.

Varkat mbanin emigrantë që ishin nisur nga Libia dhe Turqia, thanë agjencitë e OKB-së. Agjencia e lajmeve Ansa raportoi se ata kishin paguar rreth 3,500 dollarë secili për udhëtimin.

Veert, i cili drejton anijen e shpëtimit Nadir, tha se ishte rreth orës 01:30 me kohën lokale kur raportet e para për “një varkë emigrantësh plotësisht të mbingarkuar” erdhën në radio.

Ai tha se në kohën kur anija e shpëtimit arriti në anije rreth orës 03:00 ajo “pothuajse po fundosej me ujin që hynte dhe njerëzit plotësisht nervozë”.

Kapiteni tha se ekuipazhi i tij u dha të mbijetuarve xhaketa shpëtimi dhe përdori një sëpatë dhe një çekiç për të ndihmuar në shpëtimin e dy personave nga rrënojat. Ekipet e shpëtimit gjetën një të mbijetuar i cili pothuajse nuk merrte frymë, me një temperaturë trupi prej 32 gradë Celsius.

“Ne hapëm kuvertën dhe bëmë një vrimë të madhe për ta nxjerrë jashtë sepse ai ishte ngecur tek një grup njerëzish të tjerë të vdekur… Ai ishte ende gjallë,” tha Veert për BBC.

“Të gjithë janë djem shumë të rinj midis 18 dhe 25 vjeç,” shtoi ai.

Varka ishte nisur nga Libia dhe mbante emigrantë nga Siria, Egjipti, Pakistani dhe Bangladeshi, tha në një deklaratë të përbashkët agjencia e OKB-së për refugjatët UNHCR, Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) dhe agjencia e OKB-së për fëmijë UNICEF.

Në katastrofën pranë Kalabrisë, agjencitë e ndihmës thanë se një numër fëmijësh ishin në mesin e atyre që nuk u gjetën.

Shakilla Mohammadi nga MSF tha se kishte dëgjuar nga të mbijetuarit se 66 persona ishin të zhdukur, duke përfshirë të paktën 26 fëmijë, disa vetëm disa muajsh.

“Familje të tëra nga Afganistani supozohen të vdekura. Ata u larguan nga Turqia tetë ditë më parë dhe kishin marrë ujë për tre ose katër ditë. Ata na thanë se nuk kishin jelek shpëtimi dhe disa anije nuk ndaluan për t’i ndihmuar,” tha ajo në një deklaratë.

Mesdheu është rruga më vdekjeprurëse e njohur e migrimit në botë. Më shumë se 23,500 emigrantë kanë vdekur ose janë zhdukur në ujërat e saj që nga viti 2014, sipas të dhënave të OKB-së.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts