Kenianët nxitojnë të vaksinohen ndërsa rastet me Covid-19 rriten ndjeshëm

Numri i kenianëve që po vaksinohen kundër Covid-19 është rritur ndjeshëm pas një rritje të infeksioneve të reja, tha Ministria e Shëndetësisë.

Të paktën 20,000 kenianë po vaksinohen çdo ditë në të gjithë kombin e Afrikës Lindore, një rritje nga një mesatare prej 3,000 në tre muajt e fundit kur infeksionet kishin rënë ndjeshëm.

Ministria tha të enjten se vaksinoi 24,798 njerëz të mërkurën, dhe të martën, 23,514 morën vaksinat.

Vendi ka vaksinuar 18.3 milionë qytetarë, ndër të cilët 16.5 milionë janë të rritur, shtoi Ministria.

Që nga marsi vaksinimi ishte ngadalësuar, por një rritje e rasteve të reja ka tronditur qytetarët.

Të mërkurën, vendi regjistroi 218 raste pozitive, më i larti në kohët e fundit, tha Mutahi Kagwe, Sekretari i Shëndetit i Kabinetit.

Numri total i rasteve të konfirmuara në Kenia tani është 326,217.

Qeveria u ka kërkuar qytetarëve që të mbajnë maska ​​në vende publike dhe të vaksinohen pas rritjes së madhe të rasteve me Covid-19.

“Ne po u bëjmë thirrje Kenianëve të mbajnë maskat e tyre. Jemi të shqetësuar se numrat e Covid-19 po rriten,” tha së fundmi Francis Kuria, Drejtori i Shëndetit Publik në Ministrinë e Shëndetësisë.

Kur hoqi disa masa kundër Covid-19 në mars, Kenia po regjistronte më pak se pesë raste pozitive çdo ditë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.