Kërcënimet në rritje, nga NATO, te Rusia, sa armë bërthamore kanë?

kercenimet ne rritje nga nato te rusia sa arme berthamore kane
kercenimet ne rritje nga nato te rusia sa arme berthamore kane

NATO po konsideron të vendosë më shumë nga armët e saj bërthamore në gatishmëri mes një kërcënimi në rritje nga Rusia dhe Kina. Stoltenberg tha për Telegraph-in britanik se anëtarët po konsultoheshin për vendosjen e më shumë kokave bërthamore, nxjerrjen e tyre nga magazinimi dhe vendosjen e tyre në gatishmëri, shkruajnë mediat e huaja.
Sakaq, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov theksoi se aleanca ushtarake që po zhvillonte bisedime në Zvicër për vendosjen e më shumë armëve bërthamore ishte një “përshkallëzim i tensionit”.

NATO më vonë kërkoi të sqaronte deklaratat e Stoltenberg, duke thënë se nuk kishte ndryshime të rëndësishme në qëndrimin e saj bërthamor. Por sa armë bërthamore ka NATO aktualisht? Nga 32 shtetet anëtare të NATO-s, vetëm tri kanë armë bërthamore – SHBA, Franca dhe Britania e Madhe. Numri i armëve bërthamore operacionale është tepër sekret, por vlerësimet e Statista nga viti i kaluar pretendojnë se janë 4,223 gjithsej. Këtu përfshihen 3,708 në SHBA, 290 në Francë dhe 225 në Mbretërinë e Bashkuar.

Cilat vende të tjera kanë armë bërthamore?
Gjithsej, shtatë vende jo anëtare të NATO-s kanë deklaruar zyrtarisht posedimin e armatimeve bërthamore – Rusia, Koreja e Veriut, Kina, Izraeli, India, Irani dhe Pakistani. Dhe Rusia qëndron në krye, me 5580 armë në dispozicion. Historikisht, Rusia ka përdorur gjithmonë armët bërthamore si kërcënimin e saj përfundimtar dhe ka kërkuar të mbajë një arsenal të krahasueshëm – ose superior – me atë të SHBA-së. Me 90 koka, Izraeli ka zhvilluar programin e tij bërthamor që nga vitet 1960 – por ai kurrë nuk e ka pranuar zyrtarisht ekzistencën e tij, duke iu përmbajtur një politike të fshehtësisë bërthamore. Si e tillë, shkalla e vërtetë e asaj që kombi zotëron është kryesisht e panjohur.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts