Kërcënimi nga mafia/ Prifti reagon në sekondat e fundit dhe shmang vdekjen

kercenimi nga mafia prifti reagon ne sekondat e fundit dhe shmang vdekjen
kercenimi nga mafia prifti reagon ne sekondat e fundit dhe shmang vdekjen

Një prift në Itali e shmangu në sekondat e fundit vdekjen e mundshme kur vuri re se kupa që kishte në dorë kishte zbardhues teksa ishte gati ta pinte atë gjatë meshës. Ati Felice Palamara po drejtonte meshën të shtunën në kishën Nicola di Pannaconi në Cessaniti, një qytet i vogël në rajonin e Kalabrisë, ndërsa përgatitej të pinte dhe vuri re aromën e verës.

Duke vënë re atë që tani besohet të jetë një kërcënim nga mafia, prifti i tha kongregacionit se nuk ndihej mirë dhe e ndërpreu shërbesën fetare. Ai është kritikuar kundër krimit në rajon dhe thotë se është kërcënuar më parë, me makinën e tij të vandalizuar dy herë dhe kërcënime me vdekje të dërguara përmes postës. Të shtunën mbrëma, At Palamara postoi në rrjetet sociale se “hakmarrja e tij është dashuria”, ndërsa peshkopi vendas Attilio Nostro tha se dioqeza “po përjeton një moment vuajtjeje”.

Ai fajësoi “aktet e frikësimit që nuk kanë të bëjnë me jetën normale të krishterë të famullive”, raporton Corriere della Sera. “Për këtë arsye, i bëj thirrje sërish komuniteteve të krishtera që të mos dekurajohen nga kjo gjuhë dhune”, shtoi ai. “Ne nuk mund ta pranojmë këtë gjuhë, ne nuk duhet t’i përgjigjemi urrejtjes me urrejtje, duke e ditur se nuk është e mundur të flasim me të vërtetë me ata që refuzojnë ta bëjnë këtë.”

Ngjarja u raportua në polici

Ngjarja u raportua menjëherë në polici, e cila po shqyrton pamjet video në zonë për të identifikuar autorët. Një tjetër prift, Don Francesco Pontoriero, u kërcënua gjithashtu kohët e fundit, me një mace të ngordhur të vendosur në kapakun e makinës së tij dhe letra kërcënuese që i dërguan. “Shpresojmë që drejtësia të hedhë dritë mbi episodet kriminale”. “Jam i qetë”, tha At Palamara për Corriere della Sera. “Edhe pse përveç faljes dhe mëshirës, ​​shpresoj që drejtësia të mund të zbardhë këto episode kriminale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts