Kërkesa globale për naftë rikthehet në nivelet para pandemisë, pritet të rritet me 6% këtë vit

Kërkesa globale për naftë pritet të rritet me 6% këtë vit dhe të kthehet në nivelet parapandemike deri në fund të vitit 2022, theksoi Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA) në raportin e saj mujor të naftës.

”Agjencia përshtati kërkesën me rritje për gjysmën e parë të vitit, megjithatë, ajo rishikoi vlerësimin e saj për gjysmën e dytë për shkak të fushatave të ngadalta të vaksinimit në ekonomitë e vendeve që nuk janë pjesë e OECD-së”, sipas IEA-së.

“Në qershor, kërkesa për naftë parashikohet të ketë një rritje domethënëse me 2,5 milionë fuçi në ditë në bazë mujore, një nga rritjet më të mëdha mujore të regjistruara në vitin e kaluar”, theksoi agjencia.

Duke theksuar se pjesa më e madhe e rritjes do të jete te karburantet e transportit, si benzina ​​dhe kerozina në Indi, SHBA dhe konsumatorët e tjerë të mëdhenj të naftës, agjencia shtoi se fushatat e vaksinimit në Europë dhe Amerikën e Veriut, të cilat përbëjnë 40% të kërkesës globale të naftës, kanë mbështetur rritjen.

“Kërkesa pritet të rritet po ashtu me 1,2 milion fuçi në ditë në bazë mujore në korrik dhe 1 milionë fuçi në ditë në bazë mujore në gusht, pasi sezoni i pushimeve verore të Hemisferës Veriore mbështet shtimin e udhëtimeve”, shtoi IEA.

Megjithatë, agjencia paralajmëroi se rritja e fundit e rasteve të COVID-19 në vende të ndryshme si Argjentina, Brazili, India, Malajzia dhe Tajlanda shërben si një kujtesë se pandemia nuk ka mbaruar dhe se rënie të mëtejshme të kërkesës pritet të ketë në vendet me imunitet të ulët ndaj virusit.

Në vitin 2021, konsumi më i lartë parashikohet të jetë në rajonin e Paqësorit-Azisë me 35,7 milionë fuçi në ditë, ndjekur nga Amerikat me 30,3 milionë fuçi dhe Europa me 13,7 milionë fuçi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.