Kërkesa për largimin e gjyqtarit, pezullohen hetimet për shpërthimin në Bejrut

Është ndaluar hetimi për shpërthimin e një viti më parë në Beirut. Sipas ligjit libanez, gjykatësi Tarek Bitar u detyrua të ndalojë hetimin. Ai tashmë kishte paraqitur kërkesa të reja në Ministrinë e Brendshme dhe Komunat për të thirrur shefin e Sigurisë së Përgjithshme Gjeneral Major Abbas Ibrahim dhe Shefin e Sigurisë së Shtetit Gjeneral Major Tony Saliba të hënën dhe duhej të anulonte marrjet në pyetje me dy gjeneral brigade.

Gjyqësori do të përcaktojë nëse Bitar do të vazhdojë të udhëheqë hetimin.

Machnouk, një parlamentar i ulur, si dhe ish-ministri i Punëve Publike Youssef Finianos, kërkoi të hiqte   Bitarin nga hetimi i shpërthimit javën e kaluar, duke akuzuar gjyqtarin për paragjykime dhe sjellje të pahijshme.

Më shumë se 200 njerëz u vranë në shpërthimin e Bejrutit më 4 gusht 2020, pasi u shpërthye një stok i madh i nitratit të amonit, i cili ishte ruajtur i pasigurt në port për vite me radhë.

Rreth 6,500 njerëz u plagosën dhe lagje të tëra në kryeqytetin e Libanit u shkatërruan.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *