Kërkojnë rritje rroge, përshkallëzohet greva në Gjermani, i bashkohen edhe 110 mijë qytetarë të tjerë

Gjermania është duke u përballur me një valë grevash në industrinë gjermane të metaleve dhe industrisë elektrike ku mijëra punëtorë u janë bashkuar tumave ditën e sotme.

Sindikata e punëtorëve të metaleve IG Metall, njoftoi ditë e sotme se numri i punëtorëve që marrin pjesë në aksionet e grevës tani është rreth 110 mijë të tjerë.

Protestat e punëtorëve në fabrika kanë filluar ditën e shtunë dhe janë rritur me hapa të ngadalta për shkak të festave në Gjermani. Rreth 43 mijë punëtorë të rinj janë riregjistruar ditën e sotme për t’u bashkuar grevës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts