Kërkojnë të rindërtojnë jetën në Kukës, çifti shqiptaro-çek: Shqipëria është vendi ideal

kerkojne te rindertojne jeten ne kukes cifti shqiptaro cek shqiperia eshte vendi ideal
kerkojne te rindertojne jeten ne kukes cifti shqiptaro cek shqiperia eshte vendi ideal

Kthimi i emigrantëve, për të rindërtuar jetën në Shqipëri është shumë i vështirë. Një histori e veçantë vjen nga Kukësi, ku një çift shqiptaro-çek kanë vendosur të ndërtojnë të ardhmen e tyre në Shqipëri, duke investuar në ndërtimin e një stalle në fshatin Gjegjan.

[embedded content]

Natyra e bukur, klima e pastër dhe ditët me diell janë disa nga faktorët që ndikuan që Ardian Nërguti, së bashku me bashkëshorten e tij me origjinë çeke dhe vajzën e tyre të mitur të lënë Anglinë, për të jetuar në Shqipëri. Paula shprehet se Shqipëria është vendi ideal, ku dëshiron të rrisë vajzën e saj.

I gjendur 25 vite në emigrim, Ardiani rrëfen se me fitimet e nxjerra ndër vite do të ndërtojnë një stallë me 15 krerë gjedhë, por procedurat për marrjen e lejes së ndërtimit po i marrin shumë kohë, duke ulur kështu ritmin e punës së tyre.

Kukësi gjatë viteve të fundit është qarku më i prekur nga emigrimi masiv i të rinjve, ndërsa ata pak emigrantë që mendojnë rikthimin në vendlindje, përballen me pengesa që bllokojnë punën e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts