Këshilli i BE-së miraton 18 miliardë euro ndihmë për Ukrainën

keshilli i be se miraton 18 miliarde euro ndihme per ukrainen
keshilli i be se miraton 18 miliarde euro ndihme per ukrainen

Këshilli i Bashkimit Evropian arriti marrëveshje për një paketë legjislative që do t’i mundësojë BE-së të ndihmojë financiarisht Ukrainën gjatë gjithë vitit 2023 me 18 miliardë euro.

Propozimi u miratua sot nga Këshilli i BE-së me procedurë të shkruar dhe do t’i dorëzohet Parlamentit Evropian për miratim të mundshëm javën e ardhshme.

“Ukraina mund të mbështetet në BE. Ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën, edhe financiarisht, për aq kohë sa të duhet. Legjislacioni që ne miratuam do ndihmojë financiarisht Ukrainën gjatë vitit 2023, “tha Zbyněk Stanjura, Ministër i Financave i Republikës Çeke.

Vihet re se paketa parashikon një zgjidhje strukturore për të mbështetur financiarisht Ukrainën në vitin 2023.

“Shuma që do t’i jepet hua Ukrainës në vitin 2023 do të jetë 18 miliardë euro, dhe kreditë do të kenë një periudhë mospagimi 10-vjeçare. Shtetet anëtare do të mbulojnë pjesën më të madhe të kostove të interesit nëpërmjet të ardhurave të jashtme të caktuara. Garancitë për këtë huamarrje do të sigurohen ose nga buxheti i BE-së ose nga vendet anëtare”, thuhet në dokument.

Qëllimi është të ofrohet lehtësim financiar afatshkurtër, financimi i nevojave imediate të Ukrainës, rehabilitimi i infrastrukturës kritike dhe mbështetja fillestare drejt rindërtimit të qëndrueshëm të pasluftës, me synimin për të mbështetur Ukrainën në rrugën e saj drejt integrimit evropian.

Më 6 dhjetor, Këshilli i BE-së nuk arriti të miratojë një paketë të plotë me tre dokumente të nevojshme për t’i siguruar Ukrainës 18 miliardë euro ndihmë makro-financiare në vitin 2023.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts