Këshilli i Ministrave vendos sot, Italia nën masa të rrepta anti-Covid, “Karta e Gjelbër e Vaksinimit” e detyrueshme në shkolla dhe universitete

“Karta e Gjelbër e Vaksinimit” do të jetë e detyrueshme për stafin e shkollës, studentët e universitetit dhe transportin në distanca të gjata.

Është ky vendimi që do të marrë Këshilli i Ministrave sot pasdite në Itali.

Po diskutohet gjithashtu për ta bërë kalimin e gjelbër të detyrueshëm për nxënësit e shkollave të mesme mbi 16 vjeç. Në vend të kësaj, ne po shkojmë drejt konfirmimit të përjashtimit për klientët e hoteleve që duan të hyjnë në bare dhe restorante në strukturat ku ata qëndrojnë.

Pas marrjes së vendimit përdorimi i Kalimit të Gjelbër për transport në distanca të gjata do të hyjë në fuqi më 1 shtator.

Certifikata jeshile, në tragete, nuk do të jetë e nevojshme për udhëtime brenda rajonit. Ende po debatohet nëse do të përjashtohen tragetet që kalojnë Ngushticën e Mesinës nga detyrimi. Sa i përket autobusëve, kufijtë e natyrës së detyrueshme të Green Pass janë duke u përcaktuar: hipoteza është se ajo zbatohet për udhëtimet me autobus që kalojnë dy Rajone.

Karantina për vaksinuar me kontakte të ngushta me pozitive do të reduktohet në 7 ditë në fund të periudhës. Ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza komunikoi reduktimin e periudhës së izolimit. Në vend të kësaj, karantina 10-ditore për të pavaksinuarit është konfirmuar.

Certifikata mund të njihet vetëm për ata që kanë bërë një vaksinë të miratuar tashmë nga EMA.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *