Këshilli i qytetit: Mijëra shtëpi janë shkatërruar në Mariupol

Shtëpitë e 84,000 banorëve janë shkatërruar gjatë rrethimit të Rusisë në Mariupol, tha këshilli i qytetit. Kjo përfshin 40% të ndërtesave të larta të qytetit.

“Duhen 2.3 miliardë dollarë për të ndërtuar kaq shumë banesa dhe për të krijuar të paktën kushte themelore të jetesës atje,” tha këshilli.

Forcat ruse kanë shënjestruar shtëpitë e banimit në qytet, së bashku me spitalet, shkollat ​​dhe një teatër ku strehoheshin civilët.

Më parë, kryetari i bashkisë së Mariupolit tha se rreth 21,000 civilë ishin vrarë në qytet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.