“Këtu në Itali nëse je i zgjuar fiton para…”, përgjimet që çuan në asgjesimin e bandës që drejtohej nga shqiptarë

ketu ne itali nese je i zgjuar fiton para pergjimet qe cuan ne asgjesimin e bandes qe drejtohej nga shqiptare
ketu ne itali nese je i zgjuar fiton para pergjimet qe cuan ne asgjesimin e bandes qe drejtohej nga shqiptare

Një organizatë që shiste kokainë në sasi të mëdha dhe kombinonte trafikun e drogës me shfrytëzimin e prostitucionit u shkatërrua nga policia.

Hetimet e Njësisë së Operacioneve të Bolonjës, gjatë natës dhe në orët e para të mëngjesit të sotëm, 4 korrik, nisën një operacion antidrogë, ku u përfshinë rreth 100 karabinierë, me mbështetjen e shërbimit ajror të njësisë së helikopterëve, të koordinuar nga DIA dhe prokurori Roberto Ceroni, në bashkëpunim me komandat e tjera, në Milano, Leçe, Kozencë, Latina, Firence dhe departamentet speciale.

Janë dhënë 14 urdhra, 9 persona në burg, një në arrest shtëpie, 4 me detyrim paraqitje, ndërsa dy persona të tjerë janë në kërkim. Bëhet fjalë për 9 shtetas shqiptarë, dy shtetas rumunë dhe 3 italianë nga provincat e Katanias dhe Kozencës, të gjithë banues në zonën e Bolonjës, të moshës 20 deri në 45 vjeç.

8 akuzohen për shoqërim kriminal, të tjerët për trafik droge dhe shfrytëzim prostitucioni. Në fakt, gjatë hetimeve u konstatua se disa prej tyre po prostituonin shtetas të rinj rumunë.

“Këtu në Itali, nëse je i zgjuar, fiton para”
Në krye të organizatës ishte një shtetas shqiptar 40-vjeçar, i cili kryente ekskluzivisht funksione kontrolli dhe jepte direktiva: “Këtu në Itali, nëse je i zgjuar, fiton para dhe askush nuk të thotë asgjë”, shprehet ai gjatë një bisede të përgjuar nga hetuesit.

Ai urdhëronte bashkëpunëtorët e tij: të mos preknin substancën me duar të zhveshura, të merrnin rrugë alternative, makinave me motor të madh, rregulla të cilat u modifikuan. Nga hetimet, në vitin 2022, bandës iu sekuestruan mbi 13 kilogramë kokainë.

Për të komunikuar, trafikantët përdornin telefona të dedikuar, me trekëndëshim të thirrjeve dhe kode: një unazë ishte e barabartë me gatishmërinë për të blerë.

Vetëm të afërmit
Një strukturë organizative që ka lejuar shitjen me shumicë, veçanërisht të kokainës, në zonën e Bolonjës prej të paktën 10 vitesh, sipas hetimeve. Hetimet kanë nisur në qershor 2021, duke çuar edhe në sekuestrimin parandalues ​​të aseteve me vlerë 2 milionë euro.

“Kemi kryer edhe kontrolle për të ardhurat dhe gjendjen financiare të subjekteve – shpjegon para gazetarëve togeri i Njësisë së Qendrës Operative të Bolonjës, Guido Rosati – hetimet janë kryer me metoda klasike, përgjime ambientale, ndërsa regjistrimet telefonike kanë bërë të mundur konstatimin e shitjes me shumicë, veçanërisht të kokainës, dhe ekzistencën e një organizate nga lart-poshtë, e cila siguronte – të paktën për funksionet komanduese – ekskluzivisht hyrjen e të afërmve ose njerëzve. me lidhje familjare gjaku”.

Paratë e “pastruara”
Karabinierët kanë konstatuar 70 kilogramë trafik kokaine në 2 vjet dhe nëse sipas të dhënave të qeverisë, trafikimi kushton nga 38 mijë deri në 46 mijë euro për kg, trafikimi nga 80 deri në 98 euro për gram, llogaritja e biznesit të trafikut bëhet shpejt.

“Sasitë e shitura varionin nga kilogramë deri në 15 kilogramë në të njëjtën kohë”, raportoi gjenerali Ettore Bramato. Ndërkohë trafikantëve u janë sekuestruar pasuri me vlerë 2 milionë euro: 4 apartamente, 7 makina dhe llogari bankare, të regjistruara në emër të frontmenëve, por të lidhur ende me anëtarët e bandës.

Sot kokaina prodhohet edhe në zona të paarritshme të Shqipërisë së Jugut, por hetimet vijojnë për të konstatuar kanalet e furnizimit.

Lënda narkotike ruhej në një garazh në periferi të Bolonjës, transportohej në një makinë me fund të dyfishtë, ndërsa paratë e marra në Bolonjë dërgoheshin me autobus në Pulia, ngarkoheshin në tragete për në Shqipëri dhe ktheheshin në Itali, të pastruara.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts