Kiev, Ukraina: Ushtria ruse ka humbur 24 500 ushtarë

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës ka njoftuar sot se ushtria ruse ka humbur 24 500 ushtarë, 194 avionë, 155 helikopterë dhe 1 077 tanke.

Në një deklaratë Shtabi i Përgjithshëm ukrainas tha se në 24 orët e fundit, ushtria ruse ka humbur edhe 300 ushtarë.

“Ushtria ruse ka humbur gjithsej 24 500 ushtarĂ« si dhe janĂ« rrĂ«zuar 194 avionĂ« dhe 155 helikopterĂ«, ndĂ«rsa janĂ« shkatĂ«rruar 1 077 tanke, 2 610 mjete tĂ« blinduara, 491 topa, 163 sisteme raketahedhĂ«se dhe 81 sisteme tĂ« mbrojtjes ajrore qĂ« u pĂ«rkasin rusĂ«ve”, thuhet nĂ« deklaratĂ«.

Forcat ruse po ashtu kanë humbur 1 867 automjete, 10 anije dhe skafe dhe 303 mjete ajrore pa pilot (dronë).

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *