Kievi: 3 mln ukrainas janë shpërngulur me forcë në Rusi që nga fillimi i luftës

kievi 3 mln ukrainas jane shperngulur me force ne rusi qe nga fillimi i luftes
kievi 3 mln ukrainas jane shperngulur me force ne rusi qe nga fillimi i luftes

Lufta në Ukrainë ka shkaktuar pasoja të rënda. Kievi ka bërë dije se të paktën rreth 3 mln ukrainas janë zhvendosur me forca në territorin e Rusisë që nga fillimi i luftës.

Lajmi u konfirmua edhe nga Komisioneri për të drejtat e Njeriut të Radës, Dmytor Lubynets.

“Që nga shkurti të paktën 2,800,000 ukrainas janë detyruar të largohen ose janë dëbuar në territorin e Rusisë”, ka thënë ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts